Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Nasady kominowe

Nasady kominowe montuje się po to, by chroniły przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od prawidłowości ich doboru zależy wydajność całego systemu kominowego.

Daszki i nasady kominowe
Daszki kominowe i nasady kominowe (fot. Raab)

Nasady kominowe montuje się na kominie głównie po to, by poprawić siłę ciągu. Zabezpieczają one też przewód kominowym przed powstawaniem tak zwanego ciągu wstecznego, czyli ssania. Powoduje on bowiem cofanie się spalin do przewodu.

Ciąg wsteczny powstaje wówczas, gdy temperatura wewnątrz domu i temperatura na zewnątrz mają zbliżoną wartość. Dzieje się tak najczęściej w ciepłe miesiące letnie. Nasady kominowe chronią również przed „fenami”, czyli silnymi wiatrami opadającymi.

Wiatry takie, podobnie jak silny wiatr odbity od jakiejś przeszkody (na przykład ściany wyższego domu), powodują tak zwane przyduszenie komina i czasowy zanik ciągu.

Nasady kominowe zabezpieczają poza tym przed deszczem lub śniegiem, który mógłby niepotrzebnie komin zawilgocić.

Nasady kominowe samonastawne lub obrotowe odstraszają zaś ptactwo lubiące wykorzystywać kominy do budowy gniazd, gdyż niemal nieustannie pozostają w ruchu.

Nasady kominowe mogą być wykonane z różnych metali. Najczęściej robi się je ze stali ocynkowanej, miedzi lub chromoniklu.

Te ostatnie są szczególnie polecane do kominów odprowadzających spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Mają bowiem bardzo dobrą odporność na kwaśne substancje powstające w takich kominach w efekcie skraplania się spalin.

Nasada samonastawna
 (fot. Darco)

Nasady nie są potrzebne na kominach, w których odpływ spalin jest wymuszony przez jakieś urządzenie, na przykład regulator ciągu lub wentylator wspomagający ciąg. Jeśli w jednym kominie jest kilka przewodów, każdy powinien mieć oddzielną nasadę.

Nasady kominowe samonastawne

Nasady kominowe samonastawne działają trochę jak żagiel. Są tak skonstruowane, że same się ustawiają zgodnie z kierunkiem wiatru. Osłaniają wówczas wylot przewodu kominowego.

Po zawietrznej wytwarza się podciśnienie proporcjonalne do siły, z jaką wieje wiatr. Wzmacnia ono ciąg. Ruchomy element nasady jest zrobiony z blachy stalowej ocynkowanej lub blachy miedzianej, bądź chromoniklowej.

Osadzony jest na specjalnym mechanizmie obrotowym. Najlepiej, gdy mechanizm ten jest samooczyszczający – wówczas ruchu nasady nie zahamują ani nie zablokują żadne śmieci czy pyły spadające na dach.

Podstawa nasady samonastawnej powinna być uchylna lub łatwa do odkręcenia. Musi bowiem zapewniać dostęp do przewodu – po to, by można go było wyczyścić.

Nasady samonastawne można stosować do przewodów zarówno dymowych, jak i spalinowych.

Nasady kominowe obrotowe

Nasady obrotowe obracają się pod wpływem wiatru – jak dziecięcy wiatraczek ustawiony poziomo. W przewodzie kominowym tworzy się wówczas podciśnienie, które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego.

Schemat budowy
  Schemat budowy nasady kominowej - szczegółowy (fot. Poujoulat)


Podstawową częścią nasady kominowe obrotowej jest lekka turbinka obrotowa. Płynność jej ruchu zapewnia samosmarujące łożysko teflonowe.

Turbinka jest osadzona na podstawie, którą można montować do komina na płasko lub pod skosem. Prędkość ruchu turbinki, a więc i wartość wytwarzanego podciśnienia, zależą od siły wiatru.

Nasady obrotowe są mniej niż samonastawne podatne na zablokowanie w wyniku zanieczyszczenia mechanizmu. Można je stosować do przewodów dymowych i spalinowych.

Daszki na komin i nasady kominowe stałe

Daszki na komin są bardzo popularne. Montuje się je po to, by zabezpieczały wylot komina przed opadami. Na siłę ciągu nie mają większego wpływu. Co więcej, wielu producentów ostrzega, że mogą one zakłócać poprawne odprowadzanie spalin, powodując ich zawirowania.

Nasady kominowe stałe osłaniają wylot komina. Gdy wieje wiatr, od ich strony zawietrznej tworzy się podciśnienie wzmacniające ciąg.

Niestety, nasady kominowe stałe, w przeciwieństwie do samonastawnych, nie mogą się ustawiać tak, by przyjąć najkorzystniejsze położenie względem kierunku wiatru. Nie poprawiają więc stabilności ciągu, a wzmacniają go tylko wtedy, gdy wiatr wieje dokładnie od ich strony frontowej. Średnica nasady nie może być mniejsza od średnicy przewodu.

Daszek kominowy Nasada stała
 (fot. Poujoulat)  (fot. Darco)
 Daszki kominowe i nasady kominowe stałe zabezpieczają wylot komina przed opadam

Jak montować nasady kominowe?

Nasady ustawia się bezpośrednio nad wylotem przewodu
 Nasady kominowe ustawia się bezpośrednio nad wylotem przewodu

Nasady kominowe ustawia się na czapce kominowej, bezpośrednio nad wylotem przewodu. W podstawie nasady znajdują się cztery otwory. Odznacza się ich położenie na kominie (na przykład ołówkiem lub flamastrem). W oznaczonych miejscach wierci się otwory średnicy 8-10 mm.

Następnie umieszcza w nich plastikowe kołki, przystawia podstawę nasady kominowej i przykręca ją. Jeśli czapka kominowa jest krzywa, przed montażem trzeba ją wyrównać (na przykład przeszlifować).

Nasady kominowe można też montować bezpośrednio do przewodów kominowych. Podstawa jest wówczas niepotrzebna. Nasadę nakłada się na rurę przewodu i mocuje używając obejm zaciskowych.

Kiedy trzeba, kiedy nie stosować nasady kominowe oraz daszki na komin?

Opłaca się je montować zwłaszcza wówczas, gdy wokół domu rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki, lub gdy dom otoczony jest górami. Przydadzą się także wówczas, gdy przewód dymowy lub spalinowy jest krótki i ma mały przekrój.

Uwaga! Nasady kominowe nie powinny być montowane na nieizolowanych przewodach kominowych wystających wysoko ponad dach. Mogą bowiem doprowadzić wówczas do powstania tak zwanego korka gazowego.

Tworzy się on na styku ocieplonej i nieocieplonej części komina. Różnica temperatur powoduje bowiem gwałtowne zahamowanie ciągu. Nasady kominowe zaś wymuszają ciąg i nie dopuszczają do takiej sytuacji.

Marcin Grębiszewski

 

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja miałem tzw.kondensat jak paliłem niedosuszonym opałem.Przy rozpalaniu woda sie lała jak siemasz ok.szklanka wody na 24h teraz od 2 lat jest ok drzewo suche brzoza sosna na zmiane i rozpalanie od góry zaczynam to jest podstawa.

Gość piter

25 Gru 2014, 12:59

Cytat Nie zgadzam się do końca z komentarzem "Tazuj". Mam komin z kanałem dymowym o średnicy 190 mm, dopiero zbudowany, jeszcze nie palone w nim, a po deszczach na dnie komina ok 1 cm wody, z góry zaś komina można w wodzie przeglądać ...

mhtyl

07 Paź 2014, 14:40

Nie zgadzam się do końca z komentarzem "Tazuj". Mam komin z kanałem dymowym o średnicy 190 mm, dopiero zbudowany, jeszcze nie palone w nim, a po deszczach na dnie komina ok 1 cm wody, z góry zaś komina można w wodzie przeglądać się jak w lustrze studni.

Gość Witold

07 Paź 2014, 12:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Promienniki gazowe serii VULKAN
Promienniki gazowe serii VULKAN Promienniki gazowe serii VULKAN z oferty Komin-Flex mają elegancki wygląd, który doskonale nadaje się do aranżacji w hotelach i restauracjach, ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze