Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna na poddaszu - dostępne rozwiązania

Jeśli dach jest dwuspadowy, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są okna w ścianach szczytowych. Jednak zwykle nie wystarczają. By doświetlić poddasze, można zbudować lukarny z typowymi oknami (fasadowymi) lub zdecydować się na okna dachowe (połaciowe).

Popularność okien dachowych wynika przede wszystkim z tego, że ich montaż jest znacznie łatwiejszy, niż budowa lukarn
Popularność okien dachowych wynika przede wszystkim z tego, że ich montaż jest znacznie łatwiejszy, niż budowa lukarn (fot. Velux)

Zwykłe okna są co prawda tańsze, ale wykonanie lukarn kosztuje niemało i jest kłopotliwe. Lukarny powiększają jednak przestrzeń poddasza i mają wielu zwolenników.

Okna dachowe nie zmieniają bryły budynku, ale i tak bardzo wpływają na jego wygląd. Okno połaciowe ma najczęściej szerokość dostosowaną do rozstawu krokwi, lecz montaż szerszego też nie jest trudny (wykonuje się tzw. wymian).

Okna dachowe dają więcej światła, niż okna fasadowe o tej samej powierzchni. Mają jednak pewne wady: muszą być zamknięte w czasie deszczu i warto je wyposażyć w rolety lub żaluzje, bo latem powodują przegrzanie pomieszczeń.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu wyłazu dachowego przy kominie jako okna dachowego. Wyłazy lepszej jakości są wykonywane tak, jak okna dachowe, mają też taką jak one izolacyjność termiczną.

Najlepszy sposób zacienienia okien dachowych to osłony zewnętrzne
Najlepszy sposób zacienienia okien dachowych to osłony zewnętrzne (fot. Fakro)

Z rodzajem i wielkością okien wiąże się problem przegrzewania się poddaszy w sezonie letnim. Kąt nachylenia większości dachów nad poddaszami użytkowymi wynosi ok. 45°, co powoduje, że umieszczone w nich okna są praktycznie przez cały dzień wystawione na bezpośrednie działanie słońca (niezależnie od kąta padania jego promieni).

Zimą to zaleta, lecz latem warto pomyśleć o ich zacienieniu. Najlepiej to zrobić za pomocą żaluzji lub rolet (zewnętrznych lub wewnętrznych). Osłony zewnętrzne (rolety) dają znacznie lepszy efekt niż wewnętrzne.

Okna w ścianach szczytowych można też zacienić wystającymi okapami dachu lub markizami. Nie należy obawiać się, że wyraźnie zmniejszą dostęp światła w sezonie zimowym. Latem, gdy promienie słoneczne padają na ziemię pod kątem zbliżonym do prostego, zostają zatrzymane przez okap lub markizę. Zimą zaś, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, jego promienie trafiają do pomieszczenia bez przeszkód.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2012-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak powstaje szyba zespolona?

Dzięki uprzejmości firmy OKNOPLAST mieliśmy okazję prześledzić proces przygotowania szyby zespolonej do zamontowania w oknie PVC.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...
Okna dachowe firmy Blachy Pruszyński
Okna dachowe firmy Blachy Pruszyński Okna dachowe Aura już od kilku lat są dostępne w asortymencie firmy Blachy Pruszyński. Dziś jest to dobrze rozpoznawalna marka, a dzięki ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x