Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

 Okno drewniane
(fot. Sokółka)
Odpowiedź eksperta: Przed nadejściem zimy warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Nawet starą stolarkę drewnianą możemy lepiej przygotować do zimy przyklejając uszczelki z gąbki lub gumy na styku skrzydła i ościeżnicy.

Okna 

Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Skontrolujmy stan okien dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury. Podczas montażu okna często na obwodzie pozostawiana jest wąska 10-15-mm szczelina pomiędzy ościeżnicą a otworem okiennym, którą uszczelnia się rozprężną pianką montażową.

Do montażu szyb w oknach z PVC i aluminiowych stosowane są uszczelki wciskane. Mają one wyprofilowaną krawędź, która zakleszcza się w specjalnie uformowanym gnieździe w listwie przyszybowej. W oknach drewnianych jedna z krawędzi uszczelki do suchego szklenia powleczona jest klejem. Umożliwia to przyklejenie jej do listwy. W przypadkach wszystkich okien możliwa jest wymiana uszczelek.

Uszczelnianie leciwych okien z drewna to działanie tymczasowe. Ucieczka ciepła odbywa się również przez szyby, a ich powierzchnia i właściwości izolacyjne gra tu największą rolę.

W starszych budynkach często widuje się co prawda małe okienka, ale niektóre z nich mają tylko jedną szybę. W erze dbałości o oszczędność energii większość kilkunastoletnich okien kwalifikuje się w zasadzie do wymiany. Nowoczesne okna, bez względu na materiał ramy, są wyposażone w pakiety szybowe o wysokiej izolacyjności termicznej i rzecz druga – charakteryzują się nieporównywalnie wyższą szczelnością.

O ile wysoka izolacyjność termiczna jest wręcz wskazana, o tyle zwiększona szczelność może zakłócić wymianę powietrza – zwłaszcza przy nieczyszczonych kanałach wentylacyjnych. Zamontujmy więc nawiewniki w ramie okiennej. Rozwiązanie to jest wskazane w pokojach, sypialniach i gabinetach. Bardzo dobrze sprawdzają się nawiewniki higrosterowane, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w pomieszczeniu bez wychłodzenia w zależności od stopnia wilgotności.

Nawiewnik Aereco
 (fot. Aereco)

Nawiewniki wyposażone są w blokadę minimalizującą przepływ i nie wymagają zasilania elektrycznego. Jest to o wiele bardzie skuteczne niż rozszczelnianie lub otwieranie okien.

Nawiewniki można zamówić na etapie zakupu okien. Ilość nawiewników jest uzależniona od kubatury pomieszczenia i krotności wymiany. O tym powie nam dostawca. W toaletach i kuchni można zamontować nowoczesne kratki higrosterowane.

Opcjonalnie można zamontować, szczególnie w toalecie, kratkę zasilana elektrycznie z czujnikiem ruchu. Gdy pomieszczenie jest puste kratka powraca do funkcji higrosterowania lub wydajności minimalnej.

Wydatek rzędu kilkuset złotych znacznie usprawni system wentylacji grawitacyjnej w budynku. Alternatywą są automatyczne nawiewniki działające na zasadzie różnicy ciśnień. Dla nas ma tak naprawdę znaczenie, że dostępne na rynku nawiewniki okienne działają bezobsługowo, skutecznie i nie wychładzają pomieszczeń.

Drzwi

Następnym sposobem na obniżenie strat ciepła może być wstawienie solidnych i dobrze izolowanych drzwi. Wtedy nie będziemy musieli omijać szerokim łukiem wychłodzonego wiatrołapu. Z uwagi na budowę i powierzchnię drzwi straty ciepła nie są zbyt duże ale i w tym przypadku możemy zatrzymać te kilka procent ciepła.

Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj dobrze izolowane, a z racji swojej masy (nawet kilkadziesiąt kilogramów) stanowią znakomitą izolację akustyczną. Wskazane jest, aby drzwi zewnętrzne posiadały progi regulowane. Ich wysokość nie powinna przekraczać 20 mm.

Drzwi atestowane to, wraz z montażem, wydatek 2-3 tys. złotych i nie ma sensu uszczuplać o tyle swój budżet przy okazji zwykłych oględzin przed zimą. Wystarczy sprawdzić czy skrzydło drzwi szczelnie przylega do ościeżnicy po zamknięciu, czy zawiasy się nie opuściły i czy uszczelka progowa przylega do progu.

Skrzydło drzwiowe zakupione u stolarza można poddać renowacji, czyszcząc i malując ponownie stronę frontową. Trzeba również zwrócić uwagę na stan i przyleganie uszczelek.

Okiennice, rolety i roletki

 Rolety

(fot. Aluplast)

Przy wymianie okien należy rozważyć możliwość zamontowania dodatkowo rolet okiennych. Po ociepleniu ścian zamontowanie rolet może być już niemożliwe.

Montując rolety możemy ograniczyć wychładzanie się pomieszczeń, ponieważ szacuje się, że zmniejszają straty ciepła o kilka do kilkunastu procent. Rolety pozwalają również na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń latem, ograniczają hałas, a w wersjach specjalnych stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

W niektórych domach zobaczymy jeszcze okiennice, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną. Po zamknięciu skutecznie ograniczają ucieczkę ciepłą i są barierą dla wiatru. Chronią okno przed gałęziami. Zamykajmy je na noc, zwłaszcza jesienią, gdy przychodzą pierwsze ochłodzenia i silne wiatry, a już na pewno zimą. Sprawdźmy również czy mocowania okiennic nadal dobrze trzymają.

Wszelkie usterki usuńmy w porę. Ucieczkę ciepła przez szybę okienną ograniczają w pewnym stopniu roletki wewnętrzne i różnego rodzaju zasłony. Są to zabezpieczenia doraźne, ale okna, przez które gwiżdże wiatr można tymczasowo uszczelnić. Okna nie nadające się do remontu trzeba będzie wymienić.

aktualizacja: 2008-10-30

Zdaniem naszych Czytelników

Jakoś nic nie dowiedziałam się o uszczelnieniu drzwi na zimę, oprócz tego, że najlepiej wstawić nowe drzwi. To wie każdy głupi. Ale jak i jakimi uszczelkami zabezpieczyć stare drzwi to jakoś cisza.

Gość Honorka

08 Lis 2015, 15:59

Bardzo przydatne informację znalazłem w tym artykule. Pozdrawiam Romek z Warszawy..

Gość Romek

23 Wrz 2012, 12:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okna drewniane - dobre bo z drewna

Okna drewniane są ponadczasowe, pasują zarówno do nowoczesnych jak i do stylowych domów. Są również doskonałe pod względem technicznym, dlatego cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób przedkładających urok naturalnego drewna nad niedogodności jego konserwacji. Bowiem żadne okleiny nie są w stanie oddać naturalnego wyglądu tego, mającego wielowiekowe tradycje materiału.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x