Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

Posadzka drewniana poza wartością, trwałością i naturalnością, daje poczucie komfortu cieplnego, umożliwia odnawianie powierzchni wraz ze zmianą jej wyglądu. Niestety podłoga drewniana dużo kosztuje, ponadto potrzebna jest fachowość w wykonaniu, a w niektórych przypadkach, dłuższy czas realizacji, jak również wymóg dbałości o powierzchnię posadzki i mikroklimat jej otoczenia.

O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

 • Trwałość posadzek z drewna klejonego warstwowo należy postrzegać poprzez proces starzenia spoiny klejowej. Ważna jest grubość warstwy użytkowej, jak również jakość wykonania.

 • Coraz bardziej zauważalny i doceniany staje się komfort cieplny, gdzie grubsza deska nie pozwala na odczucie chłodu w bezpośrednim kontakcie stopy z posadzką.

 • W zakresie komfortu użytkowania mieści się również akustyka. Posadzki zespolone z podkładem przodują w tym względzie, najgorzej wypadają posadzki pływające. 

 • Możliwość odnawiania powierzchni jest przypisana podłogom drewnianym. Grubsze posadzki z litego drewna praktycznie można odnawiać wielokrotnie. Posadzki w elementów warstwowych wymagają indywidualnego potraktowania, a w przypadku cienkiej warstwy użytkowej lub posadzki pływającej, renowacja powiązana ze szlifowaniem jest niemożliwa.

 • Zmianę wyglądu można uzyskać poprzez szczotkowanie, wytrawianie, barwienie czy patynowanie powierzchni podłogi. Podłogi lite, lub warstwowe z grubą warstwą użytkową, dają największe możliwości zmian. Z gatunków drewna najbardziej podatny na zmianę wyglądu jest nasz rodzimy dąb.

 • Koszt - naturalność i oryginalność zawsze ma swoją cenę. Kosz podłóg z litego drewna jest najwyższy, a wynika to z wyższej jakości drewna przeznaczonego do wykonania elementów masywnych. Ponadto, swoją cenę ma fachowość wykonawcy, oraz ponadprzeciętna jakość chemii parkieciarskiej.

 • Prestiż - w czasach kiedy parkiet był luksusem, jego elementy układano w różne wzory geometryczne, aby podnieść prestiż pomieszczeń. Obecnie nawiązuje się do ówczesnych rozwiązań, łączy się różne gatunki drewna ewentualnie drewno z ceramiką lub kamieniem dla zachowania spójności w aranżacji wnętrza.

Podłogi drewniane kontra podłogi z drewna klejonego

Podłogi warstwowe tylko w niewielkiej części mają drewno wysokiej klasy a ich cena wynika bardziej z kosztownej, póki co, technologii produkcji, niż z wartości realnej materiału. Jednak podłogi warstwowe mają swoje zalety:

 • stabilność wymiarowa,
 • szybkość i łatwość montażu z przełożeniem na niższy koszt pracy fachowca,
 • niższą jakość materiałów chemicznych.

Wymógł dbałości o mikroklimat - drewno jako produkt naturalny zawsze dostosowuje się do mikroklimatu swego otoczenia, jak również, do pewnego stopnia, aktywnie uczestniczy w jego tworzeniu. Po wyborze podłogi z drewna litego, z powłoką olejową, odczuwamy kontakt z naturą w pełnym wymiarze, jednak z koniecznością dbania o nią.

Inaczej jest po wyborze desek warstwowych lakierowanych, najlepiej z każdej strony. Wówczas mamy podłogę odporną na zmiany mikroklimatu otoczenia, natomiast odczuwanie natury drewna jest tu rzeczą względną.

Specyfika podłóg drewnianych - istotnym atutem posadzek drewnianych jest możliwość zastosowania w podłogach ogrzewanych. Twierdzenie , że drewno jest izolatorem należy oceniać w kontekście zapotrzebowania na ciepło we wznoszonych obecnie budynkach. W "dzisiejszych" budynkach sprawdzają się zarówno deski warstwowe, stabilizowane jak i lite. Pozostaje odpowiednie skonfigurowanie mocy cieplnej podłogi z instalacją grzewczą i izolacją płyty grzewczej.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2015-11-23
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.

topowe produkty

Skuteczne wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®

Co zrobić, aby podłogi w domu były zawsze czyste? Odpowiedź jest prosta - zastosować skuteczne, trwałe oraz eleganckie wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie 24 listopada 2016 r. spółkę Effector we Włoszczowie odwiedziła misja gospodarcza. Kilkunastu przedsiębiorców z 7 krajów, reprezentujących ...
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest zadbanie o właściwą izolację. Gdy o niej myślimy, nasze myśli najczęściej skupiają ...
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar Płyty Symfonia z betonu architektonicznego doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych i ascetycznych, podkreślając surowość ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x