Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

Posadzka drewniana poza wartością, trwałością i naturalnością, daje poczucie komfortu cieplnego, umożliwia odnawianie powierzchni wraz ze zmianą jej wyglądu. Niestety podłoga drewniana dużo kosztuje, ponadto potrzebna jest fachowość w wykonaniu, a w niektórych przypadkach, dłuższy czas realizacji, jak również wymóg dbałości o powierzchnię posadzki i mikroklimat jej otoczenia.

O czym powinniśmy wiedzieć wybierając posadzkę z drewna?

 • Trwałość posadzek z drewna klejonego warstwowo należy postrzegać poprzez proces starzenia spoiny klejowej. Ważna jest grubość warstwy użytkowej, jak również jakość wykonania.

 • Coraz bardziej zauważalny i doceniany staje się komfort cieplny, gdzie grubsza deska nie pozwala na odczucie chłodu w bezpośrednim kontakcie stopy z posadzką.

 • W zakresie komfortu użytkowania mieści się również akustyka. Posadzki zespolone z podkładem przodują w tym względzie, najgorzej wypadają posadzki pływające. 

 • Możliwość odnawiania powierzchni jest przypisana podłogom drewnianym. Grubsze posadzki z litego drewna praktycznie można odnawiać wielokrotnie. Posadzki w elementów warstwowych wymagają indywidualnego potraktowania, a w przypadku cienkiej warstwy użytkowej lub posadzki pływającej, renowacja powiązana ze szlifowaniem jest niemożliwa.

 • Zmianę wyglądu można uzyskać poprzez szczotkowanie, wytrawianie, barwienie czy patynowanie powierzchni podłogi. Podłogi lite, lub warstwowe z grubą warstwą użytkową, dają największe możliwości zmian. Z gatunków drewna najbardziej podatny na zmianę wyglądu jest nasz rodzimy dąb.

 • Koszt - naturalność i oryginalność zawsze ma swoją cenę. Kosz podłóg z litego drewna jest najwyższy, a wynika to z wyższej jakości drewna przeznaczonego do wykonania elementów masywnych. Ponadto, swoją cenę ma fachowość wykonawcy, oraz ponadprzeciętna jakość chemii parkieciarskiej.

 • Prestiż - w czasach kiedy parkiet był luksusem, jego elementy układano w różne wzory geometryczne, aby podnieść prestiż pomieszczeń. Obecnie nawiązuje się do ówczesnych rozwiązań, łączy się różne gatunki drewna ewentualnie drewno z ceramiką lub kamieniem dla zachowania spójności w aranżacji wnętrza.

Podłogi drewniane kontra podłogi z drewna klejonego

Podłogi warstwowe tylko w niewielkiej części mają drewno wysokiej klasy a ich cena wynika bardziej z kosztownej, póki co, technologii produkcji, niż z wartości realnej materiału. Jednak podłogi warstwowe mają swoje zalety:

 • stabilność wymiarowa,
 • szybkość i łatwość montażu z przełożeniem na niższy koszt pracy fachowca,
 • niższą jakość materiałów chemicznych.

Wymógł dbałości o mikroklimat - drewno jako produkt naturalny zawsze dostosowuje się do mikroklimatu swego otoczenia, jak również, do pewnego stopnia, aktywnie uczestniczy w jego tworzeniu. Po wyborze podłogi z drewna litego, z powłoką olejową, odczuwamy kontakt z naturą w pełnym wymiarze, jednak z koniecznością dbania o nią.

Inaczej jest po wyborze desek warstwowych lakierowanych, najlepiej z każdej strony. Wówczas mamy podłogę odporną na zmiany mikroklimatu otoczenia, natomiast odczuwanie natury drewna jest tu rzeczą względną.

Specyfika podłóg drewnianych - istotnym atutem posadzek drewnianych jest możliwość zastosowania w podłogach ogrzewanych. Twierdzenie , że drewno jest izolatorem należy oceniać w kontekście zapotrzebowania na ciepło we wznoszonych obecnie budynkach. W "dzisiejszych" budynkach sprawdzają się zarówno deski warstwowe, stabilizowane jak i lite. Pozostaje odpowiednie skonfigurowanie mocy cieplnej podłogi z instalacją grzewczą i izolacją płyty grzewczej.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2015-11-23
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.

topowe produkty

Elementy jastrychowe FERMACELL - ciepła i cicha podłoga w twoim domu

Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych elementów jastrychowych FERMACELL.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x