Trwałe i efektowne posadzki: gres, terakota, kamień naturalny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Trwałe i efektowne posadzki: gres, terakota, kamień naturalny

Posadzki z kamienia i ceramiki to synonim trwałości, elegancji i ponadczasowej estetyki. Zapraszamy do świata materiałów, które z powodzeniem stosowane są od wieków w aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych.

aktualizacja: 2024-04-03 07:33:46

W artykule skupiamy się na charakterystyce, zastosowaniu oraz zaletach gresu, terakoty, granitu, marmuru, trawertynu i bazaltu. Omawiamy kluczowe aspekty wyboru posadzki, które pasuje do różnorodnych stylów wystroju – od minimalistycznego po klasyczny.

Przybliżamy również praktyczne wskazówki dotyczące montażu i pielęgnacji, aby zapewnić posadzkom nie tylko piękno, ale i długowieczność. Zwracamy uwagę na takie detale jak kształt i faktura płytek, które mogą optycznie zmieniać percepcję przestrzeni, oraz na techniki ułożenia, które wpływają na końcowy efekt wizualny i funkcjonalność posadzki.

Ten artykuł to niezbędne kompendium wiedzy dla każdego, kto rozważa wybór kamienia lub ceramiki jako materiału na posadzkę, szukając rozwiązania łączącego w sobie estetykę z praktycznością.

Posadzki z kamienia i ceramiki

Twarde i trwałe płyty z gresu lub terakoty są odporne na ścieranie, środki chemiczne, wilgoć. Łatwo je utrzymywać czyste. Dobrze przewodzą ciepło, więc nadają się nad ogrzewanie podłogowe. Do salonu polecane są wersje o co najmniej średniej klasie ścieralności i wyglądzie pasującym do obranego wystroju. Kafle o podłużnym kształcie desek (ułożone dłuższym bokiem równolegle do linii wiodącej od wejścia) optycznie wydłużają wnętrze, takie o fakturze imitującej drewno zapewniają wrażenie większej przytulności reprezentacyjnego pomieszczenia, natomiast duże, kwadratowe i polerowane dodają mu elegancji.

Ułożenie posadzki z kamienia (granitu, marmuru, trawertynu, bazaltu itp.) to inwestycja ponadczasowa, na kilka pokoleń. Nie jest tania, za to gwarantuje długowieczność dzięki wysokiej odporności na ścieranie i niskiej nasiąkliwości materiału (tej ostatniej właściwości nie wykazuje marmur, dlatego trzeba go zaimpregnować). W fabryce powierzchnię płyt poleruje się, uzyskuje gładką matową lub surową z chropowatą strukturą (warto dobrze przemyśleć użycie odmiany z porami i wżerami, gdyż zbiera się w nich brud, który trudno usunąć).

Montaż. Elementy przykleja się elastyczną zaprawą. Powinno się nią przykryć całe podłoże (czasem także spód płytki) przy pomocy pacy zębatej. Podłoże (podkład) musi być suche, równe, odpylone. Po 24 godzinach można wykończyć fugi (elastyczną zaprawą).

Dowiedz się więcej o układaniu płytek ceramicznych ➡️ Płytki ceramiczne krok po kroku

Redakcja BD
fot. otwierająca: CERAMIKA PARADYŻ

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!