Ciepłe parapety - zasady montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ciepłe parapety - zasady montażu

Wymieniając okna na nowe, warto oprócz odpowiedniego montażu z taśmami uszczelniającymi, zastosować tzw. ciepłe parapety. Najczęściej są to profile podokienne wykonane z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS.

aktualizacja: 2020-08-26 08:26:01

Profile takie eliminują problem przedmuchów między oknem a parapetem i likwidują powstawanie w tych miejscach mostków termicznych, ograniczają zatem w znaczący sposób straty ciepła. Ponadto zapobiegają powstawaniu zawilgoceń. Profile stanowią jednocześnie oparcie dla parapetu zewnętrznego i wewnętrznego. Są łatwe w montażu.

Ciepłe parapety - zasady montażu

Kształtki przykleja się do wypoziomowanego i wyrównanego otworu okiennego za pomocą kleju do styropianu, uzupełnia się nierozprężną pianką lub odpowiednim silikonem. Po wyschnięciu nakłada się ramę okna na profil i wciska tak, aby elementy zazębiły się razem i ponownie sprawdza się poziom.

Profile podokienne (tzw. ciepłe parapety) można również przyklejać do podłoża, stosując odpowiednią, koniecznie nierozprężną pianę pistoletową do przyklejania płyt styropianowych, ale pod warunkiem rozprowadzenia piany tak gęsto, aby po przyklejeniu profilu nie było między podłożem a profilem pustek powietrznych. Dotyczy to zwłaszcza strefy po 20 cm pod pionowymi elementami okna (rama oraz słupek).

Ciepły parapet przed osadzeniem skrzydła okiennego
Ciepły parapet przed osadzeniem skrzydła okiennego (fot. Cz. Dąbrowski)
Ciepły parapet z zamontowanym oknem: widok od wewnątrz (fot. po lewej) i od zewnątrz (fot. po prawej) (fot. Cz. Dąbrowski)

Uwaga! Jeżeli parapety zewnętrzne planujemy zamontować w późniejszym terminie, to profile podokienne należy zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych, malując je preparatem gruntującym stosowanym pod tynki. Można wykorzystać też odpowiednio rozwodniony klej do styropianu lub do siatki elewacyjnej.

Może cię zainteresować
Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Co daje anodowanie aluminium? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Jakie okna przesuwne wybrać? Jaka roleta na skośne okno? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Co to jest szkło ornamentowe? Jak zasłonić okna na parterze? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Okna na straży bezpieczeństwa Jak zamontować drzwi techniczne? Jak myć żaluzje fasadowe? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Co to za kolor Winchester?
Zobacz więcej Zwiń

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!