Wybierz okna do swoich potrzeb - otwierane czy nieotwierane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wybierz okna do swoich potrzeb - otwierane czy nieotwierane?

W erze nowoczesnego budownictwa, gdzie granice między wnętrzem a światem zewnętrznym stają się coraz bardziej płynne, nieotwierane przeszklenia, znane również jako "fiksy", zyskują na popularności. Jednocześnie, tradycyjne okna rozwierno-uchylne nie tracą na wartości, oferując funkcjonalność i komfort użytkowania, z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak hamulce pozycji czy systemy bez słupków środkowych, które ułatwiają dostęp do tarasu.

aktualizacja: 2024-03-20 07:59:38

Stałe, nie tylko panoramiczne

Nie wszystkie przeszklenia muszą się otwierać. Tam, gdzie jest łatwy dostęp z zewnątrz, część przeszkleń można zaplanować jako nieotwierane (fiksy). Mają cieńszą ramę, bez okuć. Wykazują lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną od wersji otwieranych i są od nich tańsze. W zasadzie można zamówić je w dowolnym rozmiarze, z jednej tafli szkła, bez podziałów jako okna panoramiczne.

Modele nieotwierane w mniejszym rozmiarze można montować pojedynczo lub łączyć z ruchomymi. Należy pamiętać, że w standardowej wersji, zestawione obok siebie będę różniły się szerokością profili, bo okna z zawiasami będą szersze. Można jednak zamówić wszystkie okna z taką samą szerokością profili, wówczas różnica nie będzie widoczna.

Standardowe rozwierano-uchylne

W typowych dwukwaterowych oknach balkonowych, stosowanych od lat, standardem są skrzydła, które można uchylić i otworzyć pod kątem ponad 90 stopni. Na ruch skrzydła potrzeba wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Na ogół okucia rozwierno-uchylne montuje się na obu skrzydłach, aby każde nich było ruchome. Dawniej pomiędzy nimi dodawano stały słupek, ale obecnie najczęściej słupek porusza się razem z drzwiami - dużo wygodniej wychodzi się na taras bez takiej bariery na środku.

Okna w wersji R-U bez podziałów zwykle mogą mieć maksymalnie 120 cm szerokości i 250 cm wysokości, z profilem poprzecznym usztywniającym konstrukcję - nawet znacznie więcej. Po zdecydowaniu się na taki wariant, dobrze jest zamówić drzwi z hamulcem, który blokuje otwarte skrzydło w dowolnej pozycji, co zapobiega zbiciu szyb na skutek silnego wiatru lub przeciągu, oraz z pochwytem.

Przy wychodzeniu na taras, drzwi zamyka się, pociągając za niego, a żeby się otworzyły - wystarczy je lekko popchnąć. Systemy R-U są najtańsze ze wszystkich oferowanych przez producentów. Głównie z tego powodu są nadal bardzo popularne. Poza tym łatwiej się je montuje, zaś w odmianie z kilkoma szerokimi skrzydłami (stałymi i ruchomymi), wyglądają prawie tak samo, jak kilka razy droższe wersje przesuwne.

Dowiedz się więcej o drzwiach tarasowych ➡️ Jakie drzwi tarasowe wybrać do nowoczesnego domu?

Redakcja BD
fot. otwierająca: KRISPOL

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!