Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Kostka betonowa na "tak", ale bez chropowatej powierzchni

Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane.... - Ola i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras trzeci rok.

Powierzchnia: tarasu 35 m2, domu 100 m2, działki 970 m2. Taras na gruncie, w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami, wymiary 4 x 8,75 m. Wykończony kostką betonową imitującą granit; obrzeże z kształtek betonowych.

Zadaszenie: brak

Położenie: południowy wschód, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: dom, z gotowego projektu, miał zaprojektowaną z tyłu podniesioną betonową płytę bez zadaszenia. Nie chcieliśmy jej budować, ponieważ jest kosztowna, a jej wylanie oraz późniejsze wykończenie zabiera dużo czasu. Dlatego zleciliśmy firmie brukarskiej ułożenie tarasu i ganku na gruncie, szybszą metodą na sucho. Powstały razem z opaską wokół domu, podczas prac wykończeniowych.

Taras nie ma stałego zadaszenia, bo nie potrafimy dopasować go do bryły domu i żałujemy, że nie zrobili tego autorzy projektu. Wydaje się nam, że zgrabna bryła przez dodatkowy dach lub pergolę może stracić na urodzie.

Nawierzchnia z betonowej kostki imitującej granit (35 m2) ma spadek i jest dostatecznie przepuszczalna Do wykończenia zaokrąglonych schodów użyto gotowych kształtek z betonu

Taras na gruncie bez zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane. Nieprzyjemne są również upadki. Córka kilka razy zdarła sobie na niej kolana i łokcie.

  Poza tymi wadami kostka betonowa jest funkcjonalna – nie widać na niej kurzu, śladów butów, plam od tłuszczu. Praktycznie nawet nie trzeba jej zamiatać, ani myć myjką ciśnieniową. Podczas użytkowania, np. szurania butami lub meblami tarasowymi, posypka nie kruszy się i nie odspaja od betonu. Nie zarasta również mchem i zielonym nalotem.

  Córka nie lubi chodzić boso po chropowatej nawierzchni, choć podczas upałów jest przyjemnie ciepła (ale nie nadmiernie). Obecnie nadal zastosowalibyśmy wyroby z betonu, bo są ładne i tańsze niż kamień, jednak wybralibyśmy nie kostkę tylko płyty z mniej chropowatą powierzchnią, np. imitujące trawertyn.

 • Właścicielom przeszkadza, że na zaokrąglonych obrzeżach tarasu, między długimi betonowymi kształtkami, są nieestetyczne szpary
  Układanie nawierzchni na tarasie, ganku i wokół domu trwało 3 dni. Radzimy zlecić te prace wykwalifikowanym brukarzom, udzielającym na nie gwarancji. Nasi się sprawdzili.

  Nawierzchnia na tarasie i opasce nadal jest idealnie równa, małe wgłębienia pojawiły się tylko przy ganku. Być może jest to wina podbudowy z piasku, a może gruntu z wysoko zawieszonymi wodami. Wkrótce wezwiemy wykonawców do naprawy usterek, bo zapewniali, że pojawią się na każdy telefon.

 • Wielkość, kształt oraz ekspozycja tarasu są odpowiednie. Kiedy w południe doskwiera nam słońce, odpoczywamy na północno-zachodnim ganku.

Taras na gruncie bez zadaszenia - koszty:

 • kostka betonowa 120 zł/m2. 
 • robocizna – ułożenie wszystkich nawierzchni 12 000 zł.
Prostokątne schody na ganku wykończono innymi kształtkami z betonu, bez dużych szpar Kiedy na tarasie jest za gorąco, właściciele wypoczywają na ganku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Mam źle rozplanowane poziomy tarasu...

Już wiem, że źle rozplanowałem poziomy tarasu. Uskoki znajdują się zbyt blisko zadaszonej części, co sprawia kłopot gościom wstającym od stołu i nie znającym topografii tarasu - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od 3 lat.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x