Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Aktualności

Termoizolacja IQ-Therm w budynku muzeum

W Nowym Dworze Gdańskim trwają prace przy budowie Żuławskiego Parku Historycznego. Projekt zakładający adaptację zabytkowej mleczarni przy ulicy Kopernika na nowoczesne muzeum jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu gminy Nowy Dwór Gdański. Koszt całego projektu to ponad 7 mln zł.

Budynek mleczarni wybudowano na początku XX wieku. Adaptacja poprzemysłowego obiektu musi zachować jego walory historyczne i jednocześnie dostosować jego oryginalne wnętrza do eksponowania obiektów muzealnych oraz do innych przewidywanych funkcji.

Oprócz muzeum, w tym samym budynku, powstaną sale konferencyjne, warsztatowe i wystawiennicze. Przewiduje się nowoczesne wyposażenie multimedialne i audiowizualne oraz elementy nowoczesnego sprzętu muzealnego. Przy muzeum powstanie także parking na 55 miejsc. Całość będzie zachowywać dawny klimat bez zmiany stylu zabudowy. Planuje się aby Park Historyczny stał się bazą umożliwiającą realizację różnych, ciekawych przedsięwzięć. Celem projektu jest istotne zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.

Termoizolacja IQ-Therm w budynku muzeum
Termoizolacja IQ-Therm w budynku muzeum

Ceglany budynek dawnej mleczarni poddawany jest gruntownemu i wszechstronnemu remontowi, który obejmuje między innymi wykonanie izolacji przeciwwodnych na ścianach fundamentowych, konserwatorską renowację elewacji, wymianę wszystkich instalacji oraz wymianę pokrycia dachowego.

Jednym z wymogów było także istotne poprawienie bilansu energetycznego dla całego budynku. Konieczne było zaprojektowanie i wykonanie skutecznych termoizolacji zarówno od strony dachu jak i na ścianach zewnętrznych. Na ceglanych ścianach nie można zastosować tradycyjnych systemów termoizolacji zewnętrznej dlatego zdecydowano się na nowoczesny system aktywnej kapilarnie termoizolacji wewnętrznej IQ-THERM na powierzchni prawie 500 m². Stosowanie aktywnych kapilarnie termoizolacji wewnętrznych jest obecnie uznawane za najlepszy sposób energetycznej renowacji ścian od wewnątrz.

System termoizolacji Remmers iQ-Therm stanowi dojrzałe, kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie aktywnych kapilarnie i dobrze izolujących termicznie systemów ociepleniowych. Podłożem mogą być wszystkie mineralne materiały budowlane za wyjątkiem gipsu. Podłoże musi być suche, oczyszczone z pyłu i warstw zmniejszających przyczepność. Na całą powierzchnię ścian oraz na płyty nakłada się specjalny klej iQ-Fix.

Bezpośrednio po nałożeniu kleju układa się płyty termoizolacyjne iQ-Therm. Po odczekaniu odpowiedniego czasu na płyty iQ-Therm nakłada się 10 – 15 mm porowatej lekkiej zaprawy mineralnej iQ-Top z tkaniną zbrojąca iQ-Tex. Tynk można wygładzić mineralną, aktywną kapilarnie szpachlówką powierzchniową - materiałem iQ-Fill. Do wykonania końcowej powłoki stosuje się otwartą kapilarnie farbę wewnętrzną iQ-Paint.

Dla muru o grubości 38 cm (1,5 cegły) współczynnik przenikania ciepła U wynosi ok. 1,6 W/(m²K). Taka wartość współczynnika U oznacza bardzo duże straty ciepła. Po zastosowaniu systemu termoizolacji IQ-THERM z płytami o grubości 50 mm wartość współczynnika przenikania ciepła U spada do 0,418 W/(m²K). Termoizolacja IQ-THERM zapewnia znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, redukcję emisji dwutlenku węgla, ochronę przed rozwojem grzybów pleśniowych a dodatkowo korzystnie reguluje klimat w pomieszczeniach.

 

Firma powiązana: Remmers
aktualizacja: 2011-02-15

Dodaj komentarz

Czy wełna mineralna jest bardziej naturalna od styropianu?

Często wełna jest postrzegana jako produkt naturalny, a więc lepszy od styropianu, który jest tworzywem sztucznym.

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. ...
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x