Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i podłogi w salonie

Dekorowanie ścian i układanie posadzki coraz częściej staje się zabawą polegającą na wykorzystywaniu ciekawych faktur i wzorów. Lubicie klimat rustykalny? Połóżcie na podłodze deski jak ze starej stodoły. Chcecie mieszkać w lofcie? Wybierzcie tapetę wyglądającą jak surowa ściana z cegieł. Wszelkie chwyty dozwolone!

TAPETY JAK DZIEŁA SZTUKI

Przy wykańczaniu ścian w salonie najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć wykorzystując tapety. W pasy, geometryczne wzory, ale też skomplikowane klasyczne ornamenty i motywy roślinne. Niektóre zachwycają misternymi rysunkami przeniesionymi z dawnych rycin, z tkanin przedstawiających scenki rodzajowe oraz z notatników ze szkicami roślin i owadów, wykonanymi przez dziewiętnastowiecznych botaników.

Tapety przypominające dzieła sztuki, a także bardzo wyraziste i barwne trudno zastosować w całym pomieszczeniu. Sprawdzą się za to jako element uzupełniający we wnętrzu pomalowanym na jednolity kolor lub pokrytym gładką tapetą. Ci, którzy czują się na siłach, mogą próbować łączyć tapety o różnych wzorach i fakturach. Modne jest zestawianie ze sobą pasów z kilku tapet. Każdy pas może być innej szerokości, a wzory mogą powtarzać się w sposób nieregularny i tworzyć artystyczną mozaikę.

Żeby jednak dobrze wykorzystać potencjał, jaki oferują nam tapety, warto znać ich podstawowe rodzaje. Najpopularniejsze i zazwyczaj najtańsze są tapety papierowe – do eksperymentów wybierajmy te mocniejsze, kilkuwarstwowe lub wypełnione drewnianymi wiórkami, przeznaczone do malowania. Wytrzymalsze od papierowych i z reguły ciekawsze pod względem wzorów są tapety winylowe, można je nawet myć. Z kolei najgrubsze i najłatwiejsze w układaniu są tapety flizelinowe (jeśli eksperyment nam się nie uda, łatwo ją oderwiemy). Najdroższe i najbardziej ekskluzywne są tapety tekstylne – trochę szkoda ich do eksperymentowania. Same w sobie stanowią prawdziwe dzieło sztuki, godne najpiękniejszych salonów.

fot. JVD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x