Błędy przy podłączaniu studni głębinowej do domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Błędy przy podłączaniu studni głębinowej do domu

O sposobie dostarczenia wody do domu powinniśmy pomyśleć już na etapie przygotowań do inwestycji, gdyż będzie ona niezbędna do prowadzenia robót budowlanych. Przeczytaj o najpopularniejszych błędach przy podłączaniu studni głębinowej do domu

1) Nieprzeprowadzenie próby wydajności studni

Ekipa wykonująca studnię powinna sprawdzić jej pracę poprzez ciągłe pompowanie wody przynajmniej przez 1 godzinę. Intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie - standardowo ok. 1 m3/h - by zapewnić dostateczną wydajność podczas normalnego użytkowania. Próbne czerpanie wody umożliwi również ułożenie się warstw filtracyjnych w złożu wodonośnym.

2) Brak badania jakości wody

Po wywierceniu studni i zmierzeniu jej wydajności, należy wstępnie ocenić jakość czerpanej wody. Oprócz przezroczystości, zapachu i smaku sprawdźmy, czy woda jest dostatecznie miękka i nie zawiera zbyt dużo związków żelaza. Ocenę twardości przeprowadzamy sprawdzając zdolność do pienienia się mydła (w wodzie miękkiej mydło intensywnie się pieni), natomiast związki żelaza wykryjemy, gdy po odstawieniu przezroczystego pojemnika z wodą na kilka godzin, pojawi się w nim brunatny osad.

Jeśli po takiej wstępnej analizie, stwierdzimy, że woda wymagać będzie uzdatnienia, możemy spróbować pogłębić wiercenie sięgające do niższej warstwy wodonośnej. Dopiero potem konieczna będzie szczegółowa analiza składu wody, której wyniki będą podstawą do dobrania odpowiednich urządzeń uzdatniających, jeśli ich zastosowanie będzie niezbędne.

3) Nieuszczelnienie rury osłonowej podczas wiercenia odwiertu

Jeśli w czasie wiercenia studni, wodonośna rura osłonowa będzie przechodziła przez płytsze, niewykorzystywane warstwy, powinna być dokładnie uszczelniona w otworze. Zapobiegnie to spływaniu wody z wyżej położonych poziomów i mieszania się z wodą użytkową. Jest to szczególnie ważne, gdy spływająca woda podskórna zawiera bakterie i inne zanieczyszczenia biologiczne bądź chemiczne.

Może cię zainteresować
Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Wszystko o rurach spustowych Jak działa pompa abisynka? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

4) Brak zabezpieczenia przewodu elektrycznego zasilającego silnik pompy głębinowej

Podczas instalacji pompy głębinowej trzeba zwrócić na to uwagę. W żadnym razie przewód ten nie może służyć do opuszczania pompy ani być narażony na inne obciążenia. Przy znacznej głębokości studni, należy zamocować go do rury tłocznej za pomocą plastikowych obejm, które zredukują naprężenia rozciągające przewód, pod jego własnym ciężarem.

Pompa głębinowa
Pompa głębinowa, stosowana głównie w instalacjach wodociągowych domów jednorodzinnych, gdzie lustro wody w studniach utrzymuje się poniżej 8 m. Pompa wyposażona jest w zawory zwrotne. Średnica urządzenia wraz z listwą osłonową przewodu elektrycznego nie przekracza 74 mm (fot. Wimest)

5) Łączenie rur bez użycia przewodów elastycznych

Jeśli instalacja wodna zasilana jest przez pompę powierzchniową (zasysającą), połączenia z rurami ssącą i tłoczną wykonuje się przy użyciu rur elastycznych. Zapobiega to przenoszeniu drgań na instalację i rozszczelnieniu się połączeń. Po stronie ssawnej należy zamontować przewód spiralny, który pod wpływem podciśnienia nie ulegnie zagnieceniu. Natomiast po stronie tłocznej można założyć popularny, elastyczny wężyk w oplocie metalowym.

6) Brak zaworu zwrotnego za filtrem rurowym w instalacji doprowadzającej wodę ze studni

Uruchomienie ssącej pompy wirnikowej wymaga uprzedniego jej zalania wodą, co umożliwi wytworzenie potrzebnego podciśnienia. W razie podłączenia pompy do studni abisyńskiej, napełnienie pompy i rury ssącej może okazać się niemożliwe, jeśli za filtrem rurowym nie założono zaworu zwrotnego - woda będzie samoczynnie spływać do studni. W takiej sytuacji, uruchomienie pompy będzie możliwe jedynie przez podniesienie poziomu wody za pomocą ręcznej pompy tłokowej lub połączenie dużego zbiornika, napełniającego pompę do czasu zassania wody studziennej.

Studnia wiercona
Studnia wiercona
Studnia abisyńska
Studnia abisyńska

7) Zastosowanie pompy jednofazowej zamiast trójfazowej

Uruchomienie pompy powoduje chwilowe znaczne obciążenie instalacji prądem 4-5 razy większym, niż prąd nominalny (tzw. prąd rozruchowy). W typowych silnikach jednofazowych o mocy 1-1,5 kW, przy rozruchu pobór prądu może sięgać nawet 20-30 A (zabezpieczenie instalacji elektrycznej w takim przypadku powinny stanowić wyłączniki nadprądowe, typu C, o odpowiednim prądzie nominalnym). Przy większych mocach, lepiej jednak zdecydować się na pompy z silnikiem trójfazowym, co istotnie zmniejszy wartość prądu rozruchu.

8) Ulokowanie hydroforu studni blisko pomieszczeń mieszkalnych

Hałas wytwarzany prze zestaw hydroforowy może być dość dokuczliwy, gdy nie mamy możliwości umieszczenia go w wyciszonym pomieszczeniu. Problem ten może rozwiązać ulokowanie hydroforu w studzience zewnętrznej, ustawionej bezpośrednio nad studnią. Studzienka powinna być bez szczelnego dna, co umożliwi wsiąkanie wody w razie wystąpienia przecieków.

9) Niezabezpieczenie przed zamarzaniem wszystkich odcinków doprowadzających wodę do domu

Rury na zewnątrz budynku powinny być układane na głębokości ok. 1,5 m, a w miejscach, gdzie głębokość jest mniejsza przykryte warstwą izolacji termicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić też na ochronę wodomierza, który nierzadko instalowany jest np. w nieogrzewanej piwnicy, w której temperatura przy dużych mrozach może spaść nawet poniżej 0°C.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

10) Brak dodatkowego zestawu hydroforowego za wodomierzem

W instalacjach wodnych zasilanych z sieci wodociągowej często zdarzają się znaczne spadki ciśnienia, spowodowane okresowym intensywnym poborem wody przez innych użytkowników podłączonych do sieci. Stabilne ciśnienie wody w domu można będzie uzyskać, montując zestaw hydroforowy za wodomierzem. Nie należy go montować szeregowo w instalacji, gdyż przy wystarczającym ciśnieniu z sieci wirnik niepracującej pompy będzie stawiał niepotrzebny opór przepływu. Natomiast równoległe podłączenie do instalacji na odcinku z zaworem zwrotnym, zapewni swobodny przepływ wody i dodatkowe załączanie pompy, gdy ciśnienie spadnie poniżej nastawionej wartości.

Redakcja BudujemyDom
Na schemacie otwierającym: Podłączenie instalacji wodnej do sieci wodociągowej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Tadzio Norek

10 Feb 2021, 16:03

Straszne bzdury. Kto to pisze? Przedszkolaki? Na zdjęciu jest zestaw hydroforowy dla sieci wodociągowej a nie dla studni głębinowej. Próba wydajności nic nam nie powie bo studnia może z czasem wyschnąć jeśli jest na złej głębokości w złej warstwie gleby (glina), mimo wysokiego ...

Takie nachylenie rury nie powinno mieć wpływu  na zasysanie wody przez pompę. Przyczyna moze być np niedostateczne zalanie pompy.

Gość andrzej

09 Sep 2020, 15:57

Pompa MHI 1300 nie zasysa wody ze studni abisynskiej o lustrze na glebokosci 6 m. Podlaczona jest 2 metrowa rurą PE fi 4 cm biegnącą pod fundamentem do kolanka na studni. Wiercący studnię mieli podłączyc ze spadkiem w strone studni. Tymczasem na długości 1, 5 metra rura pozioma ma ...

To zależy od warunków hydrogeologicznych  - struktury i głębokości warstwy wodonośnej.

Koniecznie z rurą osłonową. Inaczej odwiert nie jest zabezpieczony. I tylko w wariancie z rurą osłonową można zastosować pompę głębinową (opuszczaną do studni).

Gość SIDI

31 Aug 2020, 13:40

Witam. Będziemy wiercić studnię głębinową przy domku jednorodzinnym. Jaką metodę montażu pompy wybrać. Dostałem dwie: jedna w rurze osłonowej a druga bez. Która jest lepsza. Czy ta bez rury osłonowej jest bezpieczna. Dodam że woda będzie używana do wszystkiego w domu, włącznie ...

20 Apr 2020, 09:59

12 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:  Studnia może być wywiercona nawet wprost w ziemi pod budynkiem. Czyli pionowo w dół tam gdzie widać rurę. Czasem tak robiono, bo zyskuje się trochę zmniejszając wysokość ssania pompy. No ...

Psują to sie nawet statki kosmiczne. Czyli nie znacie dnia ani godziny. Studnia może być wywiercona nawet wprost w ziemi pod budynkiem. Czyli pionowo w dół tam gdzie widać rurę. Czasem tak robiono, bo zyskuje się trochę zmniejszając wysokość ssania pompy.

19 Apr 2020, 20:53

1 minutę temu, Gość Arek napisał:  Czy takie studnie są bezobsługowe czy też ileś lat pracują po czym ten smok zapycha się i trzeba to reanimowac? Na dwoje babka wróżyła. Wszystko zależy od poziomu wody i włłasciwości pokładów wodonośnych. Może ...

Gość Arek

19 Apr 2020, 20:42

Kupiłem dom. Studnia głębinowa, hydrofor 200l w kotłowni, pracuje już 15 lat. Wydajność jest duża, cały dzień mogę podlewać ogród i woda jest czy to pora deszczowa czy też długotrwała susza. Problem jest taki że nie mam zielonego pojęcia gdzie jest ta studnia, wychodzi rura ...

Gość Anonim

04 Jun 2019, 14:32

Witam mam nietypowe pytanie. Zapłaciłam za przyłącze wody od gminy ale po jakimś czasie dowiedziałam się że mam złączkę z ziemi. Uważam że lepiej gdyby był jednolity wąż a nie jakieś łączenie potem kostkę brukową położę i kto będzie to rozbierał w razie awarii czy ...

Gość AntyGłupek

30 Nov 2017, 19:38

Czy w tym schemacie odpowietrznik "odpowietrza" powietrze z naczynia wzbiorczego=hydroforu?!!!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!