Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Porady ekspertów

Kłopoty z syfonami i rurami instalacji kanalizacyjnej

Mam pion kanalizacyjny prowadzony od piwnicy aż po poddasze nad piętrem. Na każdej kondygnacji są do niego przyłączone sanitariaty – zlewy, umywalki, miski ustępowe. Zauważyłem, że z niektórych syfonów woda jest jakby wysysana, a w zlewie w piwnicy potrafi wybijać, szczególnie przy spuszczaniu wody w łazience na poddaszu. Ponadto sporadycznie używane podejścia się zapychają, chociaż ich średnica jest dość duża (minimum 50 mm).

Przykłady zaburzonego spływu ścieków w podejściach i syfonach. W efekcie zanieczyszczenia spływają źle, a woda może być z niektórych syfonów wysysana lub dla odmiany wypychana w kierunku sanitariatów

Odpowiedź eksperta: Opisane zaburzenia przepływu w syfonach to niestety dość częsta przypadłość instalacji, w których do jednego pionu przyłączono wiele sanitariatów. Wzajemne ustawienie wlotów podejść do pionu, a również kąt ich spadku stają się wówczas bardzo ważne. Niestety wielu hydraulików nie radzi sobie z tym najlepiej.

Przede wszystkim nie należy umieszczać dwóch podejść naprzeciw siebie. Ryzykowne jest też przyłączanie kilku sanitariatów do jednego przewodu zbiorczego. Ponadto na jednej kondygnacji, podejścia od misek ustępowych powinny znajdować się najniżej.

Bardzo ważne jest także napowietrzenie pionu. Najlepiej, jeśli jest on wyprowadzony ponad dach budynku. Stosowanie zamiast tego zaworów napowietrzających na pionach należy traktować jako ostateczność. Dość często z czasem tracą szczelność i zaczynają przepuszczać gazy kanalizacyjne do wnętrz. Poza tym przynajmniej jeden pion musi mieć wykonane wyprowadzenie ponad dach. Dzięki temu gazy, powstające w instalacji kanalizacyjnej, mogą ją swobodnie opuścić.

Pion ponad dachem umożliwia też zassanie powietrza do instalacji. Inaczej, gdy pion jest całkowicie wypełniony – przy spłukiwaniu miski ustępowej – przesuwający się korek wodny wysysa wodę z położonych wyżej syfonów.

Z kolei przyczyną zapychania się podejść jest przeważnie zbyt duża liczba załamań na przewodach. Jednak także zbyt małe wypełnienie rur wodą sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń. Gdy wody jest mało, wszystkie cięższe cząstki osiadają na dnie przewodu i stopniowo się tam nawarstwiają.

Prawidłowy stopień wypełnienia rury ściekami wynosi od 1/2 do 2/3 wysokości. Nawet większe zanieczyszczenia spływają swobodnie Przy zbyt dużej średnicy rury i zbyt małym wypełnieniu, większe i cięższe zanieczyszczenia nie spływają, lecz osiadają na dnie, tworząc zatory

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...

Jakie są ograniczenia w montażu oczyszczalni ścieków?

Odpowiedź eksperta: Są trzy grupy ograniczeń przy budowie przydomowej oczyszczalni. Pierwsza to konieczność zachowania minimalnych (wynikających z prawa budowlanego i prawa wodnego) odległości, min.: 2 m od granicy działki, dla zbiornika – 15 m od studni, a dla odbiornika (drenaż, tunel rozsączający, studnia chłonna) – 30 m od studni oraz nie mniej niż 1,5 m nad lustrem wód gruntowych.

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x