Ile i jakie filtry powinna zawierać optymalna instalacja systemu odwróconej osmozy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile i jakie filtry powinna zawierać optymalna instalacja systemu odwróconej osmozy?

Odpowiedź eksperta: Z punktu widzenia skuteczności filtracji, a także łatwości obsługi i serwisowania, w większości przypadków najlepiej sprawdzi się system RO8. Woda w tym przypadku poddawana jest uzdatnieniu w 3 etapach - wstępnym, zasadniczym i końcowym.

aktualizacja: 2016-08-30 05:22:15

Etap wstępny polega na usunięciu z wody związków żelaza oraz chloru przy pomocy wkładu sedymentacyjnego z pianki polipropylenowej 20 mikronów (PS20) uzupełnionego o blok ze spiekanego węgla aktywnego (BL).

Następnie z wody usuwane są pozostałości tego procesu - drobinki węgla z bloku - przy pomocy sedymentacyjnego wkładu z pianki polipropylenowej 5 mikronów (PS5). Filtracja zasadnicza odbywa się poprzez membranę osmotyczną. Standardowo stosuje się membranę o wydajności 75 GPD.

Etap końcowy uzdatniania polega na poprawieniu smaku wody, nasyceniu jej związkami mineralnymi i usunięciu tych zanieczyszczeń biologicznych, które okazały się zbyt małe dla membrany osmotycznej. Za poprawę smaku odpowiada wkład zasypowy z węgla aktywnego L-GAC-Q.

Odwrócona osmoza usuwa z wody zarówno niepożądane, jak i pożądane składniki. Za powtórne nasycenie jej tymi pożądanymi odpowiedziany jest wkład zasypowy z kruszywa dolomitowego L-MIN-Q i, dodatkowo, wkład bioceramiczny L-BIO-Q. Bakterie usuwa natomiast sterylizator UV.

Opisany powyżej zestaw filtracyjny sprawdzi się w większości przypadków, trzeba jednak pamiętać, że nie należy go stosować w przypadku, gdy w wodzie stwierdzono znaczne przekroczenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W takiej sytuacji filtry szybko ulegną zużyciu i koszty eksploatacji urządzenia staną się nieopłacalne ze względu na konieczność częstego serwisowania.

Może cię zainteresować
MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Wszystko o rurach spustowych Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym?
Zobacz więcej Zwiń

Grzegorz Kosylak
Kierownik Produkcji UST-M
fot.  UST-M

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!