Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Przyłącze wodociągowe

Podstawą skorzystania z przyłącza wodociągowego jest decyzja o warunkach zabudowy. Tam powinno być zawarte ustalenie, że budynek ma być podłączony do sieci wodociągowej.

Przyłącze wodociągowe
 (fot. Uponor)

Potrzebna jest też sytuacyjno-wysokościowa mapa działki, oczywiście z zaznaczeniem domu, do którego przyłącze wodociągowe będzie doprowadzone. Jeśli ma ono przebiegać przez inne działki, musimy uzyskać zgodę ich właścicieli na piśmie.

Z tymi dokumentami udajemy się do miejscowego zakładu wodociągowego. Ustali on techniczne warunki przyłączenia wody, m.in. jego miejsce i zakres niezbędnej rozbudowy sieci.

Powinien też podać projekt umowy, która zostanie zawarta po wybudowaniu przyłącza wodociągowego. Zwykle już w treści warunków powinno być zawarte oświadczenie o zapewnieniu dostaw wody.

Projekt przyłącza wodociągowego

Projekt przyłącza wodociągowego wykonuje, na podstawie warunków technicznych, projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Najlepiej skorzystać z usług specjalisty wskazanego przez zakład wodociągowy; będzie miał lepszą pozycję przy późniejszym uzgadnianiu projektu.

Dokonuje się tego w Zespole Uzgadniania Dokumentacji (ZUD), działającym przy starostwie. Takie wymaganie jest zwykle zawarte w warunkach przyłączenia wody lub nawet decyzji o warunkach zabudowy.

Żeby doprowadzić wodę z wodociągu trzeba wykonać przyłącze wodociągowe
Żeby doprowadzić wodę z wodociągu trzeba wykonać przyłącze wodociągowe

Po dokonaniu uzgodnień należy zwrócić się do urzędu miejskiego czy gminnego o zatwierdzenie projektu, czyli o wydanie zezwolenia na budowę. Pozostaje jeszcze zlecić geodecie, aby wytyczył w terenie trasę przyłącza wody.

Wykonanie przyłącza wodociągowego jest obowiązkiem właściciela wodociągu. Może on do tego celu wyznaczyć inną firmę. Po zakończeniu prac, których czas trwania zależy od długości przyłącza (może to być nawet tylko jeden dzień), trzeba ponownie wezwać geodetę. Sprawdza on, czy przebieg przewodu jest zgodny z projektem. Fachowo nazywa się to sporządzaniem inwentaryzacji powykonawczej przyłącza wodociągowego.

Jeśli geodeta stwierdzi jakieś odchylenia, odnotowuje je na projekcie. Sprawdzenia samej instalacji i jej odbioru powinien dokonać uprawniony inspektor, np. z ramienia spółki wodnej. Dokumentację tych czynności przekazuje się właścicielowi wodociągu. On z kolei występuje do starostwa o opinię, czy dokumentację inwentaryzacyjną można uznać za uzgodnioną. Dopiero po jej uzyskaniu podpisuje się z właścicielem wodociągu umowę na dostawę wody.

Do rozliczania się z rachunków za zużytą wodę konieczny jest wodomierz. Zazwyczaj instaluje go zakład wodociągowy. On też wyznacza rodzaj tego urządzenia. Może jednak pozostawić to nam, ograniczając się tylko do sprawdzenia, czy zainstalowaliśmy właściwy wodomierz we właściwy sposób. Inaczej ujmując: zakład wodociągowy dokonuje odbioru przyłącza wodociągowego z wodomierzem. Jeżeli zakład dostarcza także wodę ciepłą, na jej przewodzie musi być zainstalowany drugi wodomierz.

Z wody wodociągowej i studziennej można korzystać w dwóch rozdzielnych instalacjach Wodę wodociągową i studzienną można też gromadzić we wspólnym zbiorniku
Z wody wodociągowej i studziennej można korzystać w dwóch rozdzielnych instalacjach Wodę wodociągową i studzienną można też gromadzić we wspólnym zbiorniku

Jakość wody z sieci musi odpowiadać normom, określającym zawartość soli mineralnych, bezpieczeństwo bakteriologiczne, cechy organoleptyczne (smak, zapach). Zakład wodociągowy jest zobowiązany do stałego kontrolowania wody.

Jeśli stwierdzi zanieczyszczenie, którego nie jest w stanie usunąć na bieżąco, odcina dopływ wody i klienci są obsługiwani ze źródeł awaryjnych (beczkowozy). Utarło się przekonanie, że woda z sieci musi mieć nieprzyjemny smak chloru, którego się dodaje do jej dezynfekowania.

Obecnie coraz częściej zamiast chloru stosuje się inne środki. Inną zmorą było zanieczyszczanie wody produktami korozji przewodów. To też przechodzi do przeszłości; nowoczesne materiały instalacyjne nie psują jakości wody.

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Panie Mariuszu informacja, że właścicielem przyłącza wodociągowego do granicy działki jest inwestor nie jest prawdą. Przyłącze należy rozumieć poprzez połączenie przewodu wodociagowego z siecią wodociągową do urządzenia pomiarowego czyli wodomierza wraz z zaworem i nie zawsze jest tak że przyłącze to przebiega po działce inwestora często zdażają sie sytuacje że przyłącz prowadzony jest przez klilka działek sąsiednich a właścicielem jest dalej ta sama osoba. Jeżeli chodzi o usuwanie awarii na tym przyłączu należy zwrócić uwagę na zawartą umowę o dostarczanie wody z uwagi na to że często prawidłowo wykonane i odebrane przyłącza są eksploatowane przez zarządców sieci wodociągowej. Pozdrawiam

Gość: Marii

09 Gru 2009, 07:45

Wnikliwie czytający zauważą, że w artykule jest też mowa o rozbudowie sieci, jeżeli istnieje taka konieczność aby wykonać przyłącze do budynku.
Ja miałam taką sytuację i wtedy na rozbudowę sieci konieczne jest pozwolenie na budowę. Samo przyłącze tak jak pisali poprzednicy nie wymaga pozwolenia.

cyma2704

11 Sie 2009, 11:04

Drogi Pomocniku, nie piszcie bzdur w artukułach bo ludzie wierzą w słowo pisane.
1. Przyłącze wykonuje się na zgłoszenie lub na uzgodnienie z zarządcą sieci wodociągowej (zależy od sytuacji) a nie na pozwolenie na budowę.
2. GMINA NIE WYDAJE POZWOLEŃ NA BUDOWĘ, ORGANEM WŁAŚCIWYM JEST STAROSTWO !!!.

Deggial

05 Maj 2009, 06:30

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków
Odwodnienia i drenaż
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody Firma UST-M wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązanie, które czyni wodę użyteczną – sterylizatory UV. Umożliwiają skuteczne oczyszczanie ...
Firma Aquaphor otwiera swój nowy zakład produkcyjny na terytorium UE
Firma Aquaphor otwiera swój nowy zakład produkcyjny na terytorium UE 15 grudnia 2014 r., w miejscowości Narva (Estonia), odbyło się oficjalne otwarcie nowo powstałej fabryki Westaqua-Invest OÜ, produkującej ...
Promocja sygnalizatorów szamba HPD dla naszych Czytelników
Promocja sygnalizatorów szamba HPD dla naszych Czytelników Każda osoba, która do końca grudnia 2014 r. kupi sygnalizator ALERT GMS II na stronie www.hpd.com.pl wpisując w "Dodatkowych informacjach" ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe