Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Dawniej wymiana bramy garażowej sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy do wyboru wiele rodzajów bram, więc sprawa już nie jest taka prosta. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najdogodniejsze rozwiązanie i jak właściwie przeprowadzić montaż? Oto nasze podpowiedzi.

Wymiana bramy garażowej

Wymiana bramy garażowej 

Jaka brama w miejscu starej?

Planując wymianę bramy, w pierwszej kolejności należy skupić się na doborze odpowiedniego jej rodzaju. Przede wszystkim powinien on pasować do istniejącego otworu wjazdowego, tak by nową bramę dało się bez problemu zamontować w miejscu starej. Ocenę tej kwestii najlepiej powierzyć monterom współpracującym z firmą, w której zamierzamy dokonać zakupu. Dokładnie zmierzą otwór garażowy i sprawdzą, czy jest właściwie przystosowany do montażu danego modelu.

 

Sposób otwierania
Poszczególne rodzaje bram różnią się przede wszystkim konstrukcją. Związana jest ona ze sposobem otwierania. Sposób poruszania się skrzydła rzutuje na to, jaka ma być wysokość nadproża w garażu, czy wymagane jest miejsce pod sufitem (aby zamontować prowadnice) oraz na podjeździe (na ruch skrzydła). Podczas wyboru bramy, trzeba zatem uwzględnić powyższe kwestie.

 

Segmentowa. Najpopularniejsze obecnie bramy segmentowe – składające się z 3–6 prostokątnych segmentów – podczas otwierania lub zamykania nie zajmują miejsca przed garażem. Stanowią więc dobre rozwiązanie, gdy podjazd jest krótki. Modele boczne – otwierające się na ścianę garażu – polecane są do niższych, szerszych wnętrz. Modele górne otwierają się na sufit – planując zagospodarowanie tego pomieszczenia, pamiętajmy zatem, aby pozostawić tam wolną przestrzeń (pod sufitem często znajdują się przewody instalacji elektrycznej, rury itp). Wysokość nadproża powinna wynosić 10–40 cm (w zależności od modelu bramy) – jeśli jest mniejsza, stosuje się montażowe profile renowacyjne, osadzane na górnej części ościeżnicy.

Małgorzata Kolmus
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".