Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, ale decyduje również o jego własnościach użytkowych. Od rodzaju wybudowanych ścian zewnętrznych zależeć będą między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu – komfort akustyczny na obu kondygnacjach.

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Dobór materiałów do ich budowy budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy z nich zastanawia się, czy przewidziane w projekcie rozwiązania spełnią wszystkie oczekiwania.

 

Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność i akumulację ciepła, korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwić pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

 

Nie bez znaczenia jest też technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście ważne są również koszty budowy, choć różnice w wydatkach między poszczególnymi rodzajami ścian są niewielkie, a udział w całkowitych kosztach inwestycyjnych gotowego domu nie przekracza kilkunastu procent.

 

Przede wszystkim ciepłe

 

Ciepłochronność. Podstawową cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U od 1 stycznia 2014 roku wynosi 0,25 W/(m2•K), ale z reguły inwestorzy i tak dążą do uzyskania jak najlepszej ciepłochronności. Jednak ze względów ekonomicznych oraz technicznych, dążenie do uzyskania współczynnika U poniżej 0,15 W/(m2•K) w większości przypadków nie jest uzasadnione, gdyż w bilansie energetycznym całego domu nie wpływa w znaczącym stopniu na obniżenie zużycia energii na ogrzewanie, a istotnie zwiększa koszty i komplikuje budowę.

 

Akumulacja ciepła. Jest to zdolność ścian do magazynowania ciepła, co korzystnie wpływa na stabilizację temperatury pomieszczeń i pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą np. z nasłonecznienia. Pośrednio, dzięki stabilizacji temperatury uzyskujemy też efektywniejszą pracę urządzeń grzewczych, które mogą pracować w sposób płynny, bez skokowych zmian mocy grzewczej. Najwyższą akumulację zapewniają ściany o dużej masie izolowanej, czyli takie, w których wewnętrzna warstwa powstała z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa izolacji termicznej.

Cezary Jankowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".