Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ocieplenie ścian, podłóg i dachu

Dom energooszczędny przede wszystkim musi być szczelny i ciepły – zużywać jak najmniej energii do ogrzewania i wentylacji i akumulować tę pozyskaną od słońca. Aby tak było, przegrody – ściany, podłogi, dach – muszą być solidnie ocieplone, a okna, drzwi i brama garażowa mieć niski współczynnik przenikania ciepła. W artykule tym skupimy się na zasadach i doborze grubości ocieplenia przegród zgodnie z warunkami energooszczędnego budowania i wymogami NFOŚiGW dotyczącymi dopłat do kredytów na takie budynki.

Ocieplenie ścian, podłóg i dachu

Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany jedno- i trójwarstwowe. Domy z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach. Dużą popularnością w budownictwie energooszczędnym cieszą się konstrukcje szkieletowe, które umożliwiają wykonania ścian o niewielkiej grubości, ale bardzo dobrej izolacyjności termicznej, bo ocieplenie wypełnia cały przekrój ściany. Dla odmiany ściany trójwarstwowe, ze ścianą osłonową np. z klinkieru, są wyjątkowo trwałe i przez cały okres eksploatacji nie wymagają odnawiania, malowania itp. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac.

 

Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji, bowiem w kwestii doboru technologii i materiałów do budowy domów energooszczędnych nie ma żadnych ograniczeń. Jedynym kryterium jest niski współczynnik przenikania ciepła (tabelka na następnej stronie) i brak mostków termicznych. Podobne zasady dotyczą dachu i podłóg. Tu też nie ma żadnych ograniczeń. Materiał pokryciowy, zarówno dachu jak i posadzki, możemy wybrać dowolny, ważne by dach i podłoga (zwłaszcza ta na gruncie) miały odpowiednio grube ocieplenie i były zabezpieczone przed wilgocią.

 

Materiały, z których ma być wzniesiony budynek określone są w projekcie. W przypadku domu energooszczędnego, większość inwestorów decyduje się na projekt indywidualny i wspólnie z architektem konsultują wszystkie kwestie. Współpraca jest niezbędna, bo konstrukcja budynku oraz jego parametry są wyliczane dla konkretnych materiałów. Chcąc mieć pewność, że budynek będzie spełniał wymogi energooszczędności, nie można już podczas budowy niczego samodzielnie zmieniać, zwłaszcza jeśli planujemy ubiegać się o dofinansowanie.

 

Zanim jednak podejmiemy ostateczne decyzje, warto dowiedzieć się, jakie parametry ścian są najistotniejsze i czym rozmaite technologie się charakteryzują.

Joanna Dąbrowska
fot. Isover

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".