Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na… Wykończenie ścian wewnętrznych

Popularna farba, ponadczasowa tapeta, a może nowoczesny beton architektoniczny? Sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych jest wiele. Wybór zależy nie tylko od naszego gustu i zasobności portfela, ale także od tego, w jakim stanie są ściany.

5 sposobów na… Wykończenie ścian wewnętrznych

Przed podjęciem decyzji na temat sposobu dekorowania ścian należy ustalić, jaką techniką wykończone są mury. Od tego zależy bowiem, jak duże pole manewru przy wyborze metody ostatecznego wykończenia będziemy mieli.

 

W najpopularniejszej w naszym kraju technologii murowanej, przegrody są pokryte od wewnątrz zazwyczaj tynkiem cementowo- wapiennym. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć, dzięki czemu można go stosować także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie. Ma uniwersalne zastosowanie – nadaje się jako podkład pod malowanie, tapetowanie, płytki, jak i inne okładziny. Nieco gładszą powierzchnię uzyskamy stosując tynk gipsowy. Jest on bardzo dobrym podkładem np. pod cienkie tapety. Niestety, tego typu okładziny można stosować tylko tam, gdzie wilgotność utrzymuje się na poziomie do 70%.

 

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, warto rozważyć pokrycie ścian gładzią tynkarską. Przegroda musi być jednak wcześniej otynkowana. Innym sposobem na wykończenie ścian jest zastosowanie suchego tynku, czyli płyt gipsowo- kartonowych. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej produktów, które na ściany nanosi się pacą tynkarską, płyty mocuje się do ściany na klej. W ten sposób nie tylko uzyskamy bardzo gładką powierzchnię (np. pod malowanie), ale także znacznie skrócimy prace wykończeniowe w domu. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy mokry tynk musi wyschnąć – dopiero wtedy można przystąpić do ostatecznego wykańczania ścian. Sposobów na udekorowanie przegród jest wiele – poniżej przedstawiamy pięć popularnych metod.

Norbert Skupiński
fot. Śnieżka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".