Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Budowa w toku, a Państwo nadal nie macie pomysłu na taras? Nie wiecie, czy wybrać betonową płytę i okładzinę z ceramiki czy kostkę na gruncie? A może lepsze byłoby drewno? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w przypadku najpopularniejszych rozwiązań i ile to może kosztować.

Taras na gruncie

Niektóre decyzje związane z tarasem podejmuje się już na etapie wybierania projektu domu. Postanawiamy wówczas, gdzie go ulokujemy – z której strony budynku i od jakiej strony świata. Co ma znaczenie, bo na takim położonym od wschodu najprzyjemniej będzie rano. Jeśli chcemy jeść na nim kolacje, najlepiej zaplanować go od zachodu. Na tarasie od południa w czasie upałów przez większość dnia nie da się wytrzymać, a ten od północy prawie zawsze będzie w cieniu, co też nie jest specjalnie przyjemne.

 

Trzeba pamiętać, w naszym klimacie z tarasu da się korzystać przez pięć miesięcy w roku – o ile nie pada deszcz i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest taras w podcieniu albo częściowo zadaszony. Na wariant z wcięciem w bryle budynku można się zdecydować tylko przed rozpoczęciem budowy. Na zadaszenie także później, ale należy sprawdzić, czy w przylegającym do niego pomieszczeniu nie będzie za ciemno i czy daszek nie zepsuje bryły domu. Ewentualnie można wybrać rozkładaną markizę. To mniejsza ingerencja w wygląd budynku, ale markiza wymaga obsługi.

 

Przeważnie, jako miejsce odpoczynku, taras planuje się przy salonie. Ale większość inwestorów chciałaby na nim spożywać posiłki, podejmować gości czy choćby pić kawę w sobotni poranek. Dlatego, aby nie biegać za daleko z talerzami, taras powinien być jak najbliżej kuchni.

Janusz Werner
fot. Jadar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze