Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras

Taras rozpościera się na granicy domu i ogrodu, jest więc integralnym elementem obu tych przestrzeni i musi do nich pasować. Warto poświęcić uwagę oraz odpowiednio dużo środków finansowych na jego solidne zbudowanie i wyposażenie, ponieważ wynika z nich jakość późniejszej eksploatacji. Nasi rozmówcy ocenili zbudowane przez siebie tarasy, pokazując nam ich zalety i wady.


Jakość użytkowania tarasu wynika z wielu rozmaitych czynników, takich jak: lokalizacja, wielkość, kształt, zadaszenie, technologia budowy, sposób i staranność wykończenia, wreszcie – odpowiednie wyposażenie. Wszystkie elementy są równie ważne dla późniejszego korzystania z „salonu pod chmurką”, więc żadnego z nich nie można zaniedbać.

LOKALIZACJA I WIELKOŚĆ

Planowanie. W najlepszej sytuacji są ci właściciele, którzy zamawiają projekt domu pod indywidualne potrzeby i posiadaną działkę. Mają możliwość optymalnego dopasowania tarasu do: układu pomieszczeń w budynku, stref w ogrodzie, orientacji względem stron świata, ukształtowania terenu, drzew rosnących na posesji. Właściciele, realizujący katalogowy projekt budynku, rzadko mają aż tak duże pole manewru i muszą przyjąć wyznaczoną przez autora projektu lokalizację tarasu. Planując ją, przykłada się wagę do bezkolizyjnej i możliwie krótkiej komunikacji na linii strefa dzienna – taras.

 

Zwyczajowo umieszcza się go przy salonie lub jadalni, które najczęściej skierowane są w stronę wypoczynkowej części posesji i mają ładne widoki na ogród. Właściciele większych domów i działek często urządzają dodatkowy mniejszy przy kuchni lub sypialni. Funkcję tarasu przejmują niekiedy ganki przy głównym wejściu do budynku. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli dom z gankiem-tarasem nie znajduje się w pobliżu drogi lub sąsiedztwa, tylko w głębi dużej działki, ewentualnie za pełnym ogrodzeniem lub gęstą zielenią.

 

Podczas indywidualnego projektowania domu lub wybierania projektu z katalogu, należy zdecydować o sposobie zadaszenia tarasu. Na pewno powinien mieć zadaszenie stałe lub sezonowe (np. w postaci rozsuwanej markizy), przynajmniej nad tą częścią płyty, na której są meble. Inaczej podczas deszczu zamokną albo odwrotnie – w słoneczne dni zabraknie nad nimi cienia. Stałą osłonę może zapewnić okap dachu, podcień. Inny rodzaj stałego zadaszenia stanowią konstrukcje niezwiązane z budynkiem.

 

Mogą mieć pełny dach, wykonany z tego samego materiału co pokrycie domu, lub dach przezroczysty, np. z płyt hartowanego szkła lub poliwęglanu. Właściciele domów chętnie stosują dach przezroczysty, ponieważ nie zacienia przylegających do tarasu wnętrz. Zadaszenie sezonowe w postaci markizy wymaga odpowiedniego przygotowania murów.

Lilianna Jampolska
fot. Pozbruk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".