Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okładziny wewnętrzne z kamienia

Komu opatrzyły się popularne sposoby wykończenia ścian i podłóg, powinien wybrać kamień. Tym bardziej, że moda na niego nie przemija. Dla kogo jest za drogi, może zdecydować się na imitacje z gipsu i betonu, konglomerat, klinkier lub ceramikę.

Dobrze służy i wygląda

Szlachetny marmur, niezniszczalny granit, ciepły piaskowiec, rustykalny trawertyn – to kamienie dekoracyjne najczęściej stosowane we wnętrzach domów. Mogą zastępować płytki ceramiczne w łazience i kuchni (wielkoformatowe płyty prezentują się zjawiskowo), ale ich elegancja i dostojność skłania raczej do użycia w salonie lub holu. Kamień dobrze wygląda na kominku albo fragmencie ściany (to też opcja przyjazna dla cieńszego portfela). Przy bardzo wąskich spoinach tworzy jednolitą płaszczyznę, z naturalnym wzorem żyłek. Wygląd każdej płyty jest niepowtarzalny (w czasach produkcji przemysłowej to duży atut). Bogactwo barw jest ogromne, a powierzchnia może być gładka (nawet polerowana), szorstka (piaskowana lub groszkowana) lub bardzo nierówna (łupana, młotkowana).

 

Płyty polerowane ładnie odbijają światło, zaś szorstkie dobrze wyglądają w zestawieniu z gładkimi ścianami. Kamień to wykończenie na lata. Nawet ten mniej odporny, przy odpowiedniej impregnacji, posłuży wielu pokoleniom. Starzejąc się, nabierze nowych walorów estetycznych. Właściwie każdy rodzaj kamienia da się zaimpregnować, by nie wchłaniał płynów (niemniej jednak przy wyborze warto uwzględnić jego wrażliwość na zaplamienie i uszkodzenia mechaniczne). Dzięki twardości wykazuje dużą odporność na zarysowania i pęknięcia.

Małgorzata Kolmus
fot. Stegu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".