Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Technologia stawiania ścian oraz dobrane do niej materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat decydują o trwałości, ciepłochronności, zdolności akumulowania ciepła, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. W trakcie budowy wpływają natomiast na czas, pracochłonność i koszt wzniesienia przegród. Jaką technologię i materiały wybrali nasi Czytelnicy i jak je oceniają z perspektywy kilku, albo kilkunastu lat?


Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane przegrody zewnętrzne – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta domów powstaje w innej technologii, m.in.: szkieletowej, prefabrykowanej lub z bali.

POŻĄDANE PARAMETRY ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH

Ściany zewnętrzne powinny spełniać wiele zadań i charakteryzować się odpowiednią:

 

Ciepłochronnością, czyli izolacyjnością termiczną, od której zależą późniejsze koszty ogrzewania budynku. Określa ją wartość współczynnika przenikania ciepła U. Od 1 stycznia 2014 r. jego maksymalna wartość to 0,25 W/(m2·K).

 

Wytrzymałością. Ściany domów jednorodzinnych przenoszą o wiele mniejsze obciążenia niż ma to miejsce w dużych obiektach, jednak i tu występują miejsca szczególnie obciążone, np. wąskie filary między oknami, nadproża i wieńce.

 

Dlatego wykonuje się je najczęściej z betonu zbrojonego, czyli materiału solidniejszego niż reszta przegrody. W trakcie wybierania materiałów na ściany, warto uwzględnić jeszcze inny aspekt wytrzymałości, mający ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu – możliwość i ewentualnie sposób zawieszania na nich ciężkiego sprzętu domowego, np. szafek kuchennych. Na ścianie wzniesionej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego trzeba będzie używać specjalnych kołków, podczas gdy do ścian z materiałów pełnych o dużej wytrzymałości (z pełnej cegły lub betonu, silikatu) – zwykłych kołków rozporowych.

 

Izolacyjnością akustyczną. Specjaliści zalecają dążenie do osiągnięcia izolacji akustycznej ścian na poziomie RA2 = 48–51 dB. Rekomendują wzniesienie trójwarstwowych, albo dwuwarstwowych (ocieplonych metodą lekką suchą) ścian zewnętrznych, jeśli dom stawia się w pobliżu lotniska, linii kolejowej, ruchliwej drogi, obiektów przemysłowych lub po prostu w mieście. Takie ściany dają bowiem najlepszą ochronę przed hałasem.

Lilianna Jampolska
fot. Izodom 2000

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".