Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Idea centralnego odkurzacza pochodzi z obiektów hotelowych, w których trzeba było szybko posprzątać wiele zwolnionych pokoi, nie zakłócając przy tym snu czy odpoczynku przebywających w nich gości. Z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować też w domach jednorodzinnych. Obecnie ciągłe udoskonalane konstrukcje zachęcają do ich instalowania w nowych, i w remontowanych domach. O montażu takiej instalacji powinniśmy pomyśleć, zanim przystąpimy do prac wykończeniowych nowego domu lub uwzględnić je w harmonogramie remontu modernizowanego budynku.


Podstawowym atutem odkurzacza centralnego jest usunięcie zassanego powietrza na zewnątrz domu, czego nie mogą zapewnić żadne odkurzacze przenośne. Jest to niezwykle istotne dla alergików, gdyż w ten sposób w znacznie większym stopniu zmniejsza się stężenie alergenów w powietrzu we wnętrzach. W sprzątanym pomieszczeniu nie ma także charakterystycznego zapachu przypalonego kurzu, występującego przy pracy zwykłym odkurzaczem. Przy okazji następuje również dość intensywne wietrzenie pomieszczeń, gdyż na miejsce powietrza usuwanego przez odkurzacz musi napłynąć świeże z zewnątrz.

 

Kolejną istotną zaletą jest ograniczenie hałasu, gdyż jednostkę centralną umieszcza się z dala od pomieszczeń mieszkalnych, np. w składziku czy garażu, a w razie potrzeby można ją dodatkowo izolować akustycznie.

Jak to działa?

System rur ssących poprowadzonych w ścianach i podłodze łączy się z gniazdami rozmieszczonymi w różnych punktach domu, do których podłącza się wąż, wyposażony w odpowiednie szczotki i ssawki.

 

Silnik jednostki centralnej uruchamia się automatycznie, po podłączeniu węża do gniazda lub naciśnięciu przycisku na rękojeści (w najnowocześniejszych modelach również radiowo). Do każdego gniazda, oprócz rur podciśnieniowych, doprowadzane są przewody elektryczne niskonapięciowe (np. 24 V), które umożliwiają uruchomienie silnika. Zasysane zanieczyszczenia po odfiltrowaniu gromadzą się w zbiorniku jednostki centralnej (skąd co 3–4 miesiące trzeba je usunąć), a oczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku.

 

Sercem instalacji odkurzacza jest wytwarzająca podciśnienie jednostka centralna i od jej właściwości zależy głównie efektywność sprzątania. Konstrukcyjnie nieznacznie różni się od zwykłych przenośnych odkurzaczy, tylko inaczej zbudowany jest układ separujący zbierane zanieczyszczenia. Odmienny sposób filtrowania sprawia, że w większości jednostki centralne utrzymują stałe parametry pracy.

Cezary Jankowski
fot. UST-M

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".