Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras

Taras to dodatkowy salon pod chmurką. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, fachowo zbudowany i ciekawie wyposażony, jego właściciele przez kilka miesięcy w roku mogą cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.


Aby taras był funkcjonalny, powinien mieć korzystne położenie i wielkość dostosowaną do potrzeb rodziny. Usytuowany od południa lub zachodu będzie silnie nasłoneczniony. Od strony wschodniej słońce będzie go intensywnie nagrzewać jedynie w godzinach porannych. Od strony północnej możemy liczyć tylko na rozproszone światło. Taras należy planować jak najdalej od ulicy i śmietnika, w miejscu niewidocznym dla sąsiadów, ale z atrakcyjnym widokiem na ogród. Jeśli w letnim pokoju będziemy przyjmować gości, warto zadbać o jego bliskie sąsiedztwo z kuchnią.

 

Powinien też mieć równą powierzchnię i – jeśli to możliwe – spore wymiary, tak by swobodnie można było zmieścić na nim stół i krzesła. Na ustawienie kompletu mebli ogrodowych potrzeba minimum 2,5 × 2,5 m, a warto też pomyśleć o miejscu na leżak, huśtawkę czy rośliny w donicach. Stałe bądź sezonowe zadaszenie uniezależni wypoczynek na tarasie od kaprysów pogody – tak typowych w naszym klimacie. Przed deszczem chrońmy przynajmniej tę część powierzchni, na której znajdują się meble. Zacieniania natomiast wymagają przede wszystkim połacie zlokalizowane od strony południowej lub zachodniej.

 

Taras to element architektoniczny, który powinien wpisywać się w stylistykę domu i ogrodu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rodzaje jego nawierzchni można układać na dowolnej konstrukcji nośnej.

Małgorzata Kolmus
fot. Gamrat

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".