Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okładziny ścienne

Istnieje wiele sposobów wykańczania ścian wewnętrznych. Najprostszym jest tynk, pomalowany zwykłą farbą akrylową. Jeśli jednak chcemy nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter, warto sięgnąć po bardziej oryginalne materiały, jak choćby okładziny z kamienia naturalnego, betonu, konglomeratów lub klinkieru, różnego rodzaju płytki ceramiczne czy występujące pod wieloma postaciami drewno.

Elegancja w najlepszym wydaniu

Chyba najbardziej oryginalne i eleganckie są okładziny z kamienia naturalnego. Elementy mogą mieć różną wielkość, kształt i grubość. Ze względu na wysoką cenę i pewne ograniczenia wynikające z właściwości tego materiału, zwykle stosuje się je fragmentarycznie w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon czy okolice kominka. Naturalny kamień świetnie będzie wyglądał także w łazience bądź kuchni, pod warunkiem, że wcześniej zostanie właściwie zaimpregnowany.

 

Jeśli chodzi o rodzaje kamienia, to w domu najczęściej wykorzystywane są granity, marmury (pasują raczej do wnętrz nowoczesnych), piaskowce oraz trawertyny, a także wapienie, łupki i bazalty. Ich ogromną zaletą jest niepowtarzalność barwy i faktury, co odróżnia kamienie od okładzin produkowanych masowo według określonego wzoru. Powierzchnia kamiennej wykładziny może być gładka (szlifowana, polerowana, satynowana), szorstka – co uzyskuje się w procesie piaskowania – lub nierówna (łupana, młotkowana). Każda pasuje do innego pomieszczenia i daje inny efekt w kontakcie ze światłem. Powierzchnia polerowana odbija je, zaś nierówna tłumi, dobrze kontrastując z gładkimi ścianami.

 

Każdy kamień naturalny ma inne właściwości: granit jest niezwykle twardy, niepalny, nie wchodzi w reakcje z detergentami i kwasami, nie chłonie wody, trawertyn daje wrażenie trójwymiarowości, jest ciepły, nieco ascetyczny, ale też rustykalny, marmur także nie chłonie wody, jednak wchodzi w reakcje z kwasami i detergentami, jest „zimny” ale bardzo elegancki. Z kolei piaskowiec to kamień ciepły, lecz ścieralny – jako wykładzina ścienna dobrze pełni swoją rolę, natomiast mniej nadaje się na podłogę.

 

Kamienne okładziny występują w szerokiej palecie barw i faktur, dzięki czemu można dopasować je zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Jeśli zastosujemy je w okolicach kominka, mają dodatkowo tę zaletę, że się nagrzewają, a potem długo oddają ciepło. Najbardziej bezproblemowym materiałem jest granit, który możemy stosować praktycznie wszędzie. Pozostałe kamienie trzeba impregnować (piaskowiec nawet wielokrotnie), zaś porowatego trawertynu w ogóle nie należy układać w miejscach, gdzie na co dzień będzie miał kontakt z brudem, wodą i chemikaliami.

 

Kamiennych okładzin nie powinno się raczej układać w pokoikach dziecięcych i sypialniach, gdzie lepiej stosować cieplejsze, bardziej "przytulne" i tańsze materiały.

Tomasz Wojciuk
fot. Vandersanden

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".