Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jak zamontować bramę

Bramy garażowe, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa, wymagają solidnego osadzenia. Ze względu na rozmiar wrót, a tym samym duże obciążenia, jakie muszą przenosić, na etapie montażu nie może być miejsca na błędy. W przeciwnym razie brama nie będzie dobrze działać przy otwieraniu i zamykaniu, i nie będzie trwała. Jeśli zastosuje się nieodpowiednie rozwiązania, to również będzie to słabe miejsce w budynku pod względem izolacyjności cieplnej.

Jak zamontować bramę

NIEODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ WJAZDU DO GARAŻU

Do niedawna wiele wjazdów do garażu projektowano z myślą o samochodach niskich, niewielkich rozmiarów. Od kilku lat dużą popularnością na rynku motoryzacyjnym cieszą się wyższe samochody typu SUV. Wiele aut ma też zamocowane do dachu bagażniki. Przy planowaniu wysokości wjazdu do garażu trzeba więc uwzględnić ten czynnik. Może się bowiem okazać, że wyższy samochód po prostu się nie zmieści. Jeżeli zaś chodzi o szerokość garażu to w obszerniejszym i z szerokim wjazdem manewruje się po prostu znacznie wygodniej. Trzeba też mieć na uwadze, że brama segmentowa boczna wymaga po boku odpowiedniej ilości miejsca. Jej pancerz przesuwa się bowiem obok samochodu, wzdłuż ściany.

BŁĘDY TYPOWE JAK PRZY MONTAŻU STOLARKI

Wiele wskazówek dotyczących montażu okien i drzwi ma zastosowanie również w przypadku bram garażowych. Podstawową kwestią jest dobranie odpowiednich łączników - w zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest ściana. Ich rozstaw powinien być zawsze zgodny z instrukcją producenta wrót garażowych.

Bardzo ważne jest też przygotowanie obwodu bramy, czyli tzw. glifów. Muszą być one nośne, stabilne i równe. Te miejsca powinny być też dobrze ocieplone. By nie zabierać światła otworu, najlepiej zastosować materiał termoizolacyjny cieńszy i o lepszych parametrach izolacyjnych od typowego styropianu fasadowego i wełny, które są zazwyczaj stosowane do ocieplania zewnętrznej powierzchni ścian. Może to być np. styropian grafitowy lub XPS.

Tomasz Rybarczyk
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".