Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy

Ułatwienie prac w ogrodzie jest celem wszystkich posiadaczy działek. Producenci starają się im to umożliwić, oferując narzędzia o rozmaitym standardzie.

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy

Zaopatrując się w sprzęt ogrodniczy, trzeba postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, gdyż w dłuższej perspektywie to się nie opłaca. Powinniśmy skompletować taki zestaw narzędzi, aby realne było wykonanie różnorodnych prac przy minimalnym wysiłku. Współczesne projektowanie, trwałe materiały i zaawansowane technologie produkcji przede wszystkim mają na względzie możliwości fizyczne przyszłych użytkowników, ale także rozmaite wielkości i sposoby zagospodarowania działek. Ponieważ każdy ogród potrzebuje innego osprzętu, nie należy się zrażać, jeśli jego zgromadzenie potrwa jakiś czas. Podstawowa trudność polega na tym, że przydatność konkretnego narzędzia można ocenić dopiero w praktyce.

DO PRZYGOTOWANIA I UPRAWY GLEBY POD TRAWNIK I RABATY

Niszczenie chwastów oraz późniejsza ochrona roślin. Przygotowując podłoże pod rabaty i trawnik, trzeba najpierw pozbawić je chwastów. W małych ogrodach często wystarczy przekopać grunt i wyjąć chwasty grabiami. Na dużych powierzchniach potrzebne będą środki chemiczne i opryskiwacz. Na herbicydy powinno się zarezerwować oddzielny ręczny opryskiwacz ciśnieniowy z lancą na wysięgniku oraz specjalną herbicydową osłoną na dyszy. Zwykły model z małym zbiornikiem i krótką dyszą raczej się nie sprawdzi w walce z chwastami, lecz na pewno przyda się do późniejszej ochrony roślin.

Pojemność opryskiwacza dobieramy do wielkości rabat i trawnika (2, 5, 9, 15 l). Najcięższe spalinowe opryskiwacze mają szelki, ułatwiające noszenie. Podczas rozpylania preparatów trzeba zadbać o ochronę dróg oddechowych i oczu, czyli założyć odpowiednią odzież, maskę, okulary, rękawice.

Lilianna Jampolska
fot. Fiskars

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".