Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy rynnowe

Rynny i rury spustowe są niezbędnym elementem każdego dachu. Choć ich dobór i montaż nie wydają się skomplikowane, niesprawnym wykonawcom mogą przysparzać trudności. Warto zadbać o solidne ich zamocowanie, by uniknąć zalewania elewacji czy oberwania się rynien.

Systemy rynnowe

System orynnowania jest dobierany do efektywnej powierzchni dachu (EPD), czyli powierzchni, jaką trzeba odwodnić. Służy temu specjalny wzór oraz opracowywane przez producentów tabele, ale można też skorzystać z kalkulatorów, zamieszczanych na stronach internetowych producentów. Online, krok po kroku poprowadzą nas przez kolejne etapy obliczeń i pomogą ustalić lokalizacje rur spustowych i odpływów. Wynikiem kalkulacji będzie lista potrzebnych wyrobów, a także ich koszt. Podane w projekcie przekroje rynien powinny być zweryfikowane przez firmę sprzedającą rynny i kierownika budowy. Warto tego dopilnować, bo pomyłki w wyliczeniach mogą skutkować uszkodzeniem elewacji.

MONTAŻ

Rozpoczynając prace, należy zapoznać się z instrukcją producenta wyrobów. Każdy system ma inną specyfikę, dlatego podstawą jest dbałość o to, aby był zamontowany wedle zaleceń. Powinno się sprawdzić, czy nie występują usterki mechaniczne elementów, na przykład spowodowane transportem, po czym odpowiednio przygotować elementy.

Rynny najczęściej sprzedawane są w odcinkach 2-4 m, a rury spustowe 1-4 m, co wiąże się z koniecznością ich przycięcia na krótsze w taki sposób, aby połączenia nie wypadły w miejscu uchwytów. Rynny i rury spustowe trzeba dociąć, uwzględniając niezbędny zakład. W zależności od materiału, używa się do tego brzeszczotu lub nożyc do blachy. Następnie ustala się położenie lejów spustowych i wycina na nie otwory, dopasowane do średnicy rynny i wielkości sztucera.

Jan Król
fot. Galeco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".