Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja i klimatyzacja

Nie bez racji mówi się, że w wielu domach w czasie upałów nie ma czym oddychać. Gorące i wilgotne powietrze odbieramy jako ciężkie i nieprzyjemne, do tego wentylacja często okazuje się w takich warunkach nieskuteczna. Żeby nie cierpieć latem we własnym domu musimy zadbać o sprawną wentylację, a powietrze w razie potrzeby schłodzić i osuszyć.

Wentylacja i klimatyzacja

Sezon zimowy jest najlepszym testem sprawności instalacji grzewczej. Z kolei lato wystawia na próbę skuteczność działania wentylacji i klimatyzacji.

CZYM JEST WENTYLACJA?

Samo słowo wentylacja oznacza przewietrzenie, czyli wymianę powietrza. Bowiem w każdym budynku powietrze zanieczyszczone czy w inny sposób zużyte trzeba zastępować świeżym z zewnątrz. Jednak najczęściej tym mianem określa się instalację służącą zapewnieniu wymiany powietrza. Może ona być oparta na kompletnie odmiennych zasadach. Lecz cel jest zawsze ten sam – usuwamy powietrze z wnętrz, gdzie powstaje najwięcej zanieczyszczeń (np. łazienki, kuchnia), a na jego miejsce dostarczamy czyste spoza budynku. Na ogół trafia do tzw. pomieszczeń czystych (pokoi) i przepływa z nich do miejsc z wyciągiem. Dzięki temu cały dom zostaje przewietrzony.

CZEMU SŁUŻY KLIMATYZACJA?

W dużych obiektach systemy klimatyzacyjne to złożone układy, zapewniające właściwą jakość powietrza. Nie tylko pożądaną temperaturę, ale również wilgotność, czystość, świeżość, szybkość przepływu (brak przeciągów). Jednak w domach jednorodzinnych ograniczamy się zwykle do znacznie mniej skomplikowanych rozwiązań. Zakładamy klimatyzatory, które ochładzają powietrze, osuszają je i ewentualnie oczyszczają. Najpopularniejsze są przy tym klimatyzatory typu split, obsługujące jedno pomieszczenia (np. salon). Nawet jeżeli jest ich więcej, każdy pracuje niezależnie i ma własne sterowanie. W ostatnich latach upowszechniają się bardziej wyrafinowane rozwiązania.

Przykładowo, wszystkie klimatyzatory możemy kontrolować zdalnie w ramach tzw. systemów inteligentnych. Dostępne są także małe centrale grzewczo-klimatyzacyjne, zapewniające równocześnie wentylację, klimatyzację, ogrzewanie (np. przez dogrzewane powietrza) oraz ciepłą wodę do mycia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pro-Vent

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".