Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

Większość inwestorów przystępujących do budowy domu rozważa montaż centralnego odkurzania. Jest to bowiem instalacja podnosząca wartość nieruchomości i znacznie ułatwiająca sprzątanie. Warto się na nią zdecydować - zwłaszcza że obejmuje coraz to ciekawsze rozwiązania. Jednym z nich jest system z wężem chowanym w ścianie.

Centralne odkurzanie

Instalację taką znajdziemy w większości nowoczesnych budynków. Oczywiście jej najważniejszym elementem jest odkurzacz, czyli jednostka centralna, którą lokuje się na ogół w garażu lub kotłowni. Włączonego urządzenia domownicy więc praktycznie nie słyszą. Jego cicha praca czy niewielkie rozmiary nie muszą być zatem priorytetem. Najistotniejszy jest mocny silnik i duży wentylator ssący. Odkurzacz łączy się z wnętrzami mieszkalnymi za pomocą rurociągu, montowanego w ścianach i podłogach. Aby wszystko działało, potrzebne są jeszcze gniazda ssące na ścianach (na zakończeniach rur) i węże z wymiennymi końcówkami (szczotkami, ssawkami itd.).

Do sprzątania używamy tylko lekkiego, giętkiego węża (nie ciągniemy za sobą odkurzacza, nie plącze nam się przewód elektryczny). W wersji tradycyjnej wąż ssący trzeba przełączać z gniazda do gniazda. Jego przepinanie i noszenie między piętrami bywa jednak uciążliwe. W systemie z wężem chowanym w ścianie (który jest różnie nazywany przez producentów, np. Hide-A-Hose, Flex-in, Retraflex), podczas sprzątania wyciąga się go z gniazda na odpowiednią długość, dzięki czemu nie plącze się pod nogami. Ponadto jest zawsze łatwo dostępny. Po skończonej pracy chowa się on z powrotem w przystosowanym do tego rurociągu. W taki sposób można używać nawet kilkunastometrowego węża.

Małgorzata Kolmus
fot. TopVac

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".