Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominek z DGP

Kominek z DGP może ogrzewać powietrze rozchodzące się do wybranych pomieszczeń specjalnymi kanałami. Tworzy tym samym niezależny systemem ogrzewania, ale – zgodnie z przepisami* – nie może być jedynym źródłem ciepła. Kominek z DGP uzupełnia więc tylko istniejącą instalację grzewczą, która gwarantuje ogrzewanie budynku podczas dłuższej nieobecności mieszkańców.

Tak to działa

Kominek z DGP
(fot. Spartherm)
Powietrze potrzebne do spalania dochodzi do kominka osobnym kanałem z zewnątrz, dzięki czemu kominek nie czerpie z pomieszczenia ciepłego powietrza, które jest już ogrzane. Wkład kominkowy o specjalnym ożebrowaniu przejmuje ciepło znad paleniska.

 

Powietrze nagrzane w przestrzeni między korpusem wkładu a jego obudową przepływa do pomieszczeń budynku kanałami stalowymi lub aluminiowymi. Przekrój i rozmieszczenie tych kanałów projektuje się tak, by zapewnione było sprawne rozchodzenie się ciepła, a dzięki odpowiednim przypustnicom – możliwość regulowania ogrzewania poszczególnych pomieszczeń.

Doprowadzenie powietrza do spalania

Przewód doprowadzający powietrze układa się na etapie prac budowlanych, a więc przed zainstalowaniem wkładu. Według przepisów – do kominka z zamkniętym wkładem należy doprowadzić 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy kilowat mocy nominalnej. Dla spełnienia tego warunku należy zastosować kanał o powierzchni ok. 200 cm2; średnica wlotu do niego powinna mieć minimum 15 cm.

 

Wlot powietrza zewnętrznego można umieścić w ścianie budynku (na poziomie podłogi lub pod nią) lub w czerpni ponad dachem – koniecznie poniżej komina, aby nie zasysała uchodzącego zeń dymu. Jeśli kominek nie jest usytuowany blisko ściany zewnętrznej, należy odpowiednio wcześnie zaplanować trasę przewodów, które będą dostarczać powietrze do spalania. Najczęściej przewody te prowadzi się w podłodze. Można je łączyć bezpośrednio z komorą spalania albo wyprowadzić blisko paleniska lub pod nim. W dwóch ostatnich sytuacjach wlot trzeba wyposażyć w przepustnicę do zamykania dopływu powietrza, gdy kominek nie będzie używany, aby pomieszczenie niepotrzebnie się nie wychładzało. Ponadto przepustnice umożliwiają regulację przepływu powietrza do spalania – dzięki nim w łatwy sposób można sterować mocą grzewczą kominka.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".