Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana pokrycia z lekkiego na ciężkie i z ciężkiego na ciężkie

Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość, dlatego przystępując do wymiany pokrycia dachowego trzeba brać pod uwagę jej parametry. O ile zastąpienie starych dachówek nowymi – ze względu na podobną wagę – nie nastręcza większych problemów, to już wymiana pokrycia lekkiego na ciężkie wiąże się najczęściej z koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachu.


Pokrycia dachowe znacznie różnią się od siebie wagą. Najlżejsza blacha aluminiowa waży niespełna 2 kg/m², blachodachówki ok. 5 kg/m², a gonty bitumiczne i płyty azbestowo- cementowe prawie 15 kg/m². Dużo większe obciążenie dla konstrukcji stanowią dachówki cementowe (40–60 kg/m²) i ceramiczne (45–90 kg/m²). Pokrycia te traktowane są jako ciężkie i już na etapie projektowania konstrukcji dachowej wymagają uwzględnienia tak dużego obciążenia.

 

Trzeba też brać pod uwagę to, że z czasem więźba ulega korozji biologicznej i samoistnym odkształceniom, co powoduje zmniejszenie jej pierwotnej wytrzymałości. Zakres robót remontowych na dachu w dużym stopniu zależy więc od tego, na jakie pokrycie się zdecydujemy i w jakim stanie jest więźba naszego dachu.

Z ciężkiego na ciężkie

Dachy kryte dotychczas ciężkimi pokryciami bez trudu pokryjemy dachówką ceramiczną lub cementową. Na taką wymianę decydujemy się głównie wtedy, gdy stare pokrycie uległo zniszczeniu przez huraganowy wiatr, bądź gdy na dachu znajdują się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, a chcemy uzyskać elegancki wygląd. Oczywiście niezbędne będzie sprawdzenie stanu konstrukcji dachowej – czy nie nastąpiło jej uszkodzenie na skutek butwienia drewna, zniszczenia przez owady, czy też nadmiernych odkształceń. Uszkodzenia powstają przeważnie na ograniczonej powierzchni, np. tam, gdzie przeciekała woda.

 

Niekiedy wystarczy zatem wymienić zniszczone fragmenty więź by lub ją wzmocnić, przybijając nakład ki w miejscach ugięcia krokwi czy mocując dodatkowe zastrzały. Znaczące odciążenie konstrukcji dachowej uzyskamy, gdy na dachu ułożona była dachówka karpiówka „w łuskę” lub „koronkę” – czyli najcięższa odmiana pokrycia dachówką. Wymiana jej na zakładkową dachówkę profilowaną zmniejszy obciążenie prawie o połowę. Oczywiście przy znacznym uszkodzeniu więźby dachowej pozostaje jedynie jej wymiana i dostosowanie do nowego pokrycia dachowego.

 

Sama wymiana nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy usunąć stare dachówki i ułożyć nowe, przy czym konieczna może się okazać wymiana listew montażowych dostosowanych rozstawieniem do zamocowania nowych dachówek. Jeśli dotychczasowe pokrycie układane było tylko na łatach (np. nad strychem nieogrzewanym), a kąt nachylenia połaci jest mniejszy niż 45º, warto przed ułożeniem nowej dachówki zamocować na krokwiach folię paroprzepuszczalną i kontrłaty. Dzięki temu zwiększy się szczelność dachu i zabezpieczenie przed skapywaniem kondensującej pod pokryciem pary wodnej oraz wdmuchiwaniu śniegu w czasie zadymki.

Cezary Jankowski
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".