Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Parkiet, panele, deski

Posadzki z parkietu bądź paneli cieszą się dużym powodzeniem. To dlatego, że są odbierane jako ciepłe i przyjemne w dotyku. Ponadto klepki i deski, które można kupić dzisiaj, cechuje wyższa niż kiedyś odporność – obecnie nie dziwi już nawet drewno w łazience.


Dodatki we wnętrzu możemy zmieniać co sezon, posadzka zostaje na lata. Jest jednym z elementów przesądzających o wystroju pomieszczenia. Musi być estetyczna i praktyczna. Wybór nie jest prostym zadaniem, ponieważ różnorodność produktów, podobnie jak rozpiętość cenowa, jest bardzo duża.

 

Posadzki z parkietu, desek albo paneli układa się najczęściej w pokojach dziennych, sypialniach, gabinetach, ale niektóre gatunki drewna (szczególnie te egzotyczne) można stosować również w kuchni i łazience. Na salony wkracza też tzw. parkiet przemysłowy, choć ten najlepiej pasuje do wnętrz nowoczesnych.

Gdzie sprawdza się parkiet?

Kto chce mieć ekologiczną podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera parkiet – materiał z tradycjami. Drewno cenimy przede wszystkim za naturalny, elegancki wygląd – ma niepowtarzalną barwę i rysunek słoi (trudno znaleźć dwa takie same elementy). Jest miłe, ciepłe w dotyku. Dobrze izoluje termicznie oraz akustycznie. Można je odnawiać, cyklinować i lakierować. Ponadto nie przyciąga kurzu, zatem poleca się go do domów alergików.

 

Niestety, zarówno materiał, jak i jego ułożenie sporo kosztuje. Prawidłowy montaż takiej posadzki wymaga doświadczenia i jest czasochłonny. Większość parkietów nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe (klepki znacznie gorzej przewodzą ciepło, niż płytki ceramiczne). Miękkie gatunki drewna (sosna, jodła, świerk) są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne – nie sprawdzają się w miejscach intensywnie eksploatowanych, takich jak korytarze, kuchnie, pokoje dziecięce. Za to parkiet, który jest prawidłowo ułożony, i o który się odpowiednio dba, może posłużyć kilkadziesiąt lat.

Małgorzata Kolmus
fot. Kronopol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".