Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Parkiet, panele, deski

Posadzki z parkietu bądź paneli cieszą się dużym powodzeniem. To dlatego, że są odbierane jako ciepłe i przyjemne w dotyku. Ponadto klepki i deski, które można kupić dzisiaj, cechuje wyższa niż kiedyś odporność – obecnie nie dziwi już nawet drewno w łazience.


Dodatki we wnętrzu możemy zmieniać co sezon, posadzka zostaje na lata. Jest jednym z elementów przesądzających o wystroju pomieszczenia. Musi być estetyczna i praktyczna. Wybór nie jest prostym zadaniem, ponieważ różnorodność produktów, podobnie jak rozpiętość cenowa, jest bardzo duża.

 

Posadzki z parkietu, desek albo paneli układa się najczęściej w pokojach dziennych, sypialniach, gabinetach, ale niektóre gatunki drewna (szczególnie te egzotyczne) można stosować również w kuchni i łazience. Na salony wkracza też tzw. parkiet przemysłowy, choć ten najlepiej pasuje do wnętrz nowoczesnych.

Gdzie sprawdza się parkiet?

Kto chce mieć ekologiczną podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera parkiet – materiał z tradycjami. Drewno cenimy przede wszystkim za naturalny, elegancki wygląd – ma niepowtarzalną barwę i rysunek słoi (trudno znaleźć dwa takie same elementy). Jest miłe, ciepłe w dotyku. Dobrze izoluje termicznie oraz akustycznie. Można je odnawiać, cyklinować i lakierować. Ponadto nie przyciąga kurzu, zatem poleca się go do domów alergików.

 

Niestety, zarówno materiał, jak i jego ułożenie sporo kosztuje. Prawidłowy montaż takiej posadzki wymaga doświadczenia i jest czasochłonny. Większość parkietów nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe (klepki znacznie gorzej przewodzą ciepło, niż płytki ceramiczne). Miękkie gatunki drewna (sosna, jodła, świerk) są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne – nie sprawdzają się w miejscach intensywnie eksploatowanych, takich jak korytarze, kuchnie, pokoje dziecięce. Za to parkiet, który jest prawidłowo ułożony, i o który się odpowiednio dba, może posłużyć kilkadziesiąt lat.

Małgorzata Kolmus
fot. Kronopol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".