Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacze centralne

Obecnie wielu właścicieli nowych domów traktuje instalację centralnego odkurzania jako standardowe wyposażenie. Duża moc ssąca nowoczesnych jednostek centralnych dogłębnie usuwa kurz i inne zanieczyszczenia ze wszystkich domowych powierzchni, w tym dywanów i tapicerek, a co ważniejsze – dopracowany system separacji śmieci nie zanieczyszcza wtórnie kurzem budynku. Kilku naszych Czytelników opowiedziało nam, dlaczego są z centralnego odkurzania szczególnie zadowoleni.

Odkurzacze centralne

Schemat instalacji centralnego odkurzania.
Najistotniejszą zaletą centralnego odkurzania jest to, że ogromna siła ciągu jednostki centralnej mocno zasysa do rurociągu kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni, a w przypadku czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerowanych mebli, penetracja dotyczy także najgłębszych ich warstw. Przy tej instalacji nie ma mowy o wzbijaniu kurzu podczas sprzątania, ani o wtórnym zakurzeniu pomieszczeń, ponieważ po odseparowaniu zanieczyszczeń przez filtry jednostki centralnej, powietrze nie wraca do pomieszczeń, lecz zostaje wyrzucone na zewnątrz budynku. Wskutek tego stężenie roztoczy i drobnoustrojów wewnątrz domu jest wyraźnie mniejsze, albo wręcz bliskie zeru. Warto jeszcze podkreślić, że żaden brud nie gromadzi się w rurociągu, bo porywa go z powietrzem ogromna siła ssania (do 130 km/h).

 

Nie bez znaczenia są kolejne atuty centralnego odkurzania. W porównaniu ze starszymi modelami jednostek centralnych, współczesne są wydajniejsze, lepiej filtrują zanieczyszczenia i są łatwiejsze w obsłudze. Ponadto oferta akcesoriów jest bardziej zróżnicowana. Oprócz klasycznych szczotek i ssawek, producenci skierowali do sprzedaży osprzęt przewidziany do sprzątania garażu i samochodu, tarasu, żaluzji i rolet przeciwsłonecznych, klawiatury komputera, szczotkowania ubrań i wyczesania zwierzaków. Zaoferowali specjalne separatory do usuwania popiołu z kominka oraz do zbierania rozlanej wody. Unowocześnili metody przechowywania węży ssących, np. wewnątrz rurociągu.

 

Umieszczenie jednostki centralnej w gospodarczej części budynku (w garażu, kotłowni, albo piwnicy), ogranicza podczas odkurzania hałas w strefie mieszkalnej, i na dodatek sprawia, że nie trzeba taszczyć sprzętu po i między kondygnacjami. Kabel elektryczny jest zamurowany w ścianach. Śmieci z dużego zbiornika wyrzuca się rzadko, co 3–6 miesięcy. Rzeczoznawcy majątkowi, szacując wartość budynku na przykład przed jego sprzedażą, wpisują odkurzacz centralny na listę instalacji zwiększających wartość obiektu i poprawiających jego użytkowanie. Instalację przygotowuje się w dwóch etapach, co pozwala podzielić koszty w czasie, a ułożenie rurociągu oraz całego osprzętu jest bardzo proste.

Lilianna Jampolska
rys. SANTECH

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".