Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Ogrodzenie stawia się raz na wiele lat, zatem powinno być wytrzymałe i trwałe, a jego wygląd - ponadczasowy, najlepiej pasujący do architektury domu i danego regionu, albo charakteru okolicy. Spośród bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych, właściciele działek coraz częściej wybierają te drugie.

Ogrodzenia

Gotowe prefabrykowane elementy z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC wysforowały się na czoło najpopularniejszych materiałów ogrodzeniowych głównie dlatego, że są praktyczne, trwałe i ładne, łatwe w montażu, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz mają przystępną cenę. Wymienione zalety pieczętuje wysoka wytrzymałość i fakt, że nowoczesne wyroby nie wymagają konserwacji, ani obsługi. Żyjąc w szybkim i zapracowanym współczesnym świecie, nikt nie chce przecież spędzać wyczekiwanego urlopu na odświeżaniu ogrodzenia!

ZANIM ZACZNIEMY GRODZIĆ DZIAŁKĘ

Sztuka stawiania na granicach posesji płotów, parkanów, murów, lub innego rodzaju przegród, wcale nie jest taka łatwa, jak się z pozoru wydaje. Trzeba bowiem pogodzić różnorodne aspekty - prawne, użytkowe i estetyczne, dlatego barierę na granicy warto zaplanować z architektem. Ideałem byłoby to zrobić na etapie projektowania budynku, po dokładnym sprecyzowaniu, czy do architektury i konkretnej lokalizacji pasuje ogrodzenie pełne, ażurowe, albo z miejscowymi prześwitami. Przy czym każde z nich można wznieść z gotowych elementów na każdym etapie budowy, poczynając od fundamentów.

Oczywiście, wykonując je, trzeba respektować nakazy ogólnego oraz lokalnego prawa budowlanego. Zatem koniecznie musimy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie lokalnego prawa budowlanego, np. typu materiałów, stawianie ogrodzeń o konkretnym wyglądzie i wysokości. Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń miejscowych władz, można grodzić posesję zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Polbram

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".