Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018

Schody

Poza parterowym żaden budynek nie obejdzie się bez schodów, łączących kondygnacje. Zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia góra-dół uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych.

Kształt, układ i wielkość schodów oraz balustrady wpływa na wygodę poruszania się domowników między kondygnacjami i na wygląd tej strefy domu. Projektując je trzeba pogodzić uwarunkowania przestrzenne budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli połączyć w jednej konstrukcji wiele szczegółów technicznych i estetycznych.

RODZAJE SCHODÓW

W domach jednorodzinnych często planuje się schody jednobiegowe, ponieważ mają prosty kształt i zajmują niewiele przestrzeni. Są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie i ciężkie przedmioty. Bywają jednak męczące dla dzieci i seniorów z powodu dużej ilości stopni bez spocznika. Konstrukcja może być ażurowa, albo mieć podniebienie. Odmianą pierwszej wersji są schody drabiniaste, zbudowane z dwóch policzków w formie belek, między którymi przytwierdza się stopnice. Są strome, sprawdzają się w piwnicy albo przy wejściu na strych. Na strychu na ogół montuje się modele składane, które można złożyć i schować w kasecie w stropie.

Dwubiegowe cieszą się popularnością, ponieważ między dwoma krótkimi biegami znajduje się spocznik i zajmują niewiele przestrzeni. Schody zabiegowe i spiralne oszczędzają wprawdzie miejsce, ale poruszanie się po nich jest niewygodne, z powodu zmiennej szerokości stopni. Wiele spiralnych modeli można kupić w gotowych elementach do samodzielnego montażu. Schody trójbiegowe z dwoma spocznikami buduje się w dużych holach, albo w domach z wysokimi kondygnacjami.

Lilianna Jampolska
fot. Prudlik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!