Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Poza parterowym żaden budynek nie obejdzie się bez schodów, łączących kondygnacje. Zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia góra-dół uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych.

Schody

Kształt, układ i wielkość schodów oraz balustrady wpływa na wygodę poruszania się domowników między kondygnacjami i na wygląd tej strefy domu. Projektując je trzeba pogodzić uwarunkowania przestrzenne budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli połączyć w jednej konstrukcji wiele szczegółów technicznych i estetycznych.

RODZAJE SCHODÓW

W domach jednorodzinnych często planuje się schody jednobiegowe, ponieważ mają prosty kształt i zajmują niewiele przestrzeni. Są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie i ciężkie przedmioty. Bywają jednak męczące dla dzieci i seniorów z powodu dużej ilości stopni bez spocznika. Konstrukcja może być ażurowa, albo mieć podniebienie. Odmianą pierwszej wersji są schody drabiniaste, zbudowane z dwóch policzków w formie belek, między którymi przytwierdza się stopnice. Są strome, sprawdzają się w piwnicy albo przy wejściu na strych. Na strychu na ogół montuje się modele składane, które można złożyć i schować w kasecie w stropie.

Dwubiegowe cieszą się popularnością, ponieważ między dwoma krótkimi biegami znajduje się spocznik i zajmują niewiele przestrzeni. Schody zabiegowe i spiralne oszczędzają wprawdzie miejsce, ale poruszanie się po nich jest niewygodne, z powodu zmiennej szerokości stopni. Wiele spiralnych modeli można kupić w gotowych elementach do samodzielnego montażu. Schody trójbiegowe z dwoma spocznikami buduje się w dużych holach, albo w domach z wysokimi kondygnacjami.

Lilianna Jampolska
fot. Prudlik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".