Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Inwestorzy, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zaopatrują go w porządną bramę, od razu wyposażoną w napęd. Zapewnia on nie tylko wygodne sterowanie za pomocą pilota, ale też wiele dodatkowych funkcji.

Bramy garażowe z napędem

Jak wybrać najlepszą bramę, która będzie służyć przez lata? Przede wszystkim warto się zastanowić, czego dokładnie od niej oczekujemy, a także prześledzić obecną ofertę rynkową. Przegroda powinna chronić przed intruzami i stratami ciepła, gwarantować komfort użytkowania oraz pasować wizualnie do bryły budynku. Asortyment produktów i rozwiązań jest bardzo szeroki, co niekoniecznie ułatwia sprawę. Bramy mają różną konstrukcję, parametry (termoizolacyjne i związane z odpornością na włamanie), sposób otwierania, jak również wygląd.

Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są zautomatyzowane modele otwierane do góry - segmentowe oraz uchylne. Te pierwsze mają kilka stalowych członów połączonych zawiasami. Drugie zaś jednolite (niełamane) skrzydło z metalowej ramy pokrytej blachą. W sprzedaży są też wersje rolowane, składające się z wąskich, kilkucentymetrowych lameli stalowych lub aluminiowych, zwijanych do kasety montowanej nad otworem wjazdowym, jak również tradycyjne rozwierane, zwykle z dwoma metalowymi skrzydłami mocowanymi na zawiasach.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ?

Brama garażowa - z uwagi na znaczne wymiary i umiejscowienie od frontu – ma duży wpływ na estetykę budynku. Jej barwę na ogół dopasowuje się do stolarki okiennej i drzwiowej (część producentów oferuje wszystkie te elementy w ramach poszczególnych serii stylistycznych). Czasami do okiennic, elewacji czy pokrycia dachowego. Kolorystyka to najczęściej odcienie bieli, brązu, szarości, natomiast za niestandardowe kolory z palety RAL trzeba dopłacić.

Powierzchnia skrzydła może być gładka (najłatwiejsza do wyczyszczenia), z fakturą (np. naśladującą drewno) albo z przetłoczeniami imitującymi deski, kasetony itp. W budynkach o minimalistycznej, modernistycznej bryle zwykle jest gładka, w kolorze białym lub szarym. Drewnopodobną okleinę często wybiera się do domów w stylu klasycznym.

Małgorzata Kolmus
fot. Hörmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".