Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podwyższenie ścianki kolankowej

Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.


W wielu domach, w których poddasza miały być nieużytkowe, ścianki kolankowe są bardzo niskie lub nie ma ich wcale. Przy adaptacji poddasza to poważny problem. Wyobraźmy sobie budynek o szerokości 7 m, przykryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°. Jeśli nie ma w nim ścianki kolankowej, to na poddaszu wysokość przynajmniej 2 m ma tylko wąski 3 m pas pod kalenicą. A teraz ten sam budynek z wysoką na 1,5 m ścianką kolankową. W tym wypadku obszar o wysokości co najmniej 2 m ma aż 6 m szerokości. To prawie całe poddasze, a wiele mebli da się ustawić przy samej ściance kolankowej i podchodząc do nich, nie uderzymy głową w sufit.

 

Dlatego jeśli myślimy o adaptacji poddasza, podwyższenie ścianki kolankowej może zupełnie zmienić jego przestronność i ustawność. To jednak poważna operacja, na którą najczęściej decydujemy się, gdy i tak konieczna jest wymiana lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Podniesienie całego dachu (bez rozbiórki) jest wprawdzie technicznie możliwe, ale w domach jednorodzinnych praktycznie niespotykane.

Formalności

Usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to przebudowa budynku. Wymaga to sporządzenia projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na przebudowę oraz fachowego nadzoru przez kierownika budowy. Procedura jest zasadniczo ta sama, co przy występowaniu z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Większość formalności załatwiamy więc w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego.

 

Najważniejszą część dokumentacji opracowuje konstruktor. Musi on ocenić obecny stan budynku oraz konsekwencje przebudowy pod względem technicznym. Wysokość ścianek kolankowych ma jednak ogromny wpływ na bryłę i wygląd domu. Dlatego na samym początku sporządzania dokumentacji, poprośmy o wykonanie szkiców wyglądu elewacji przed i po przebudowie. Warto zatrudnić kierownika budowy z uprawnieniami konstrukcyjnymi – w czasie tego rodzaju inwestycji, konsultacje z konstruktorem i tak bardzo często są konieczne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".