Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Prawie pięć lat temu dyrektywy unijne narzuciły wycofanie tradycyjnych żarówek, a mimo to wciąż można je kupić. Przy wyborze bardziej energooszczędnych źródeł światła zamiast tradycyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę za sztukę, ale także korzyści eksploatacyjne.


1 września 2009 r. Komisja Europejska wprowadziła dyrektywę o stopniowym wycofywaniu nieefektywnych źródeł światła, za które przyjęto zwykłe (tradycyjne) żarówki (fachowo: lampy żarowe). Zgodnie z jej postanowieniami, producenci i importerzy zostali objęci zakazem sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wszystkich żarówek i halogenów nieprzezroczystych (z matowym szkłem). W kolejnym roku z półek sklepowych powinny były zniknąć żarówki o mocy 75 W, a w 2011 r. 60 W. Te o najsłabszej mocy – 15, 25 i 40 W miały być niedostępne w sprzedaży od jesieni 2012 r. Mimo zakazu z Brukseli, żarówki starego typu są nadal dostępne w sklepach, a ich producenci nie łamią przy tym prawa.

 

Tradycyjne żarówki sprzedane są dziś jako tzw. żarówki specjalnego przeznaczenia (np. stosowane w piekarnikach, chłodziarkach, maszynach do szycia, do sygnalizacji ulicznej, do hodowli zwierząt, lampy do opalania), których ograniczenia unijne nie objęły. Na ich opakowaniu znajdziemy ostrzeżenie, że zgodnie z unijną dyrektywą, nie nadają się one do użytku domowego; zatem konsument świadomie nabywa towar, a następnie decyduje o jego przeznaczeniu.

 

Warto przeanalizować, czy na pewno takie „obejścia” prawa się opłaca. Zamiast tradycyjnych żarówek, KE zaleca stosowanie energooszczędnych świetlówek. Taka zamiana (zdaniem unijnych urzędników) ma ograniczyć redukcję emisji dwutlenku węgla. Korzyści dla środowiska są jednak dyskusyjne. Świetlówka zawiera niebezpieczną rtęć (termometry rtęciowe właśnie wycofano – ze względu na szkodliwość dla środowiska), trzonek jest wykonany z plastiku, a środek z ponad 20 podzespołów elektronicznych, zawierających np. metale ciężkie. Dlatego problem zbiórki i utylizacji świetlówek jest poważny, a ekologiczne aspekty nie do końca przekonujące.

 

Lepszym argumentem „za” jest nieefektywność energetyczna tradycyjnych żarówek. Niewielki procent pobieranej przez te żarówki energii przeznaczany jest na świecenie (reszta oddawana jest w postaci ciepła). Porównajmy żarówki tradycyjne z innymi źródłami dostępnymi na rynku: zalecanymi przez unię świetlówkami oraz żarówkami halogenowymi i LED-ami.

Emilia Rosłaniec
fot. ActiveJet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".