Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016

Tajniki budowania z betonu komórkowego

Każdemu inwestorowi zależy na tym, by wybrać najlepszą opcję budowania, żeby dobrane materiały były najwyższej jakości, spełniały oczekiwania podczas budowy i sprawdziły się w użytkowaniu. W ogromie urozmaiconego asortymentu znalezienie tego optymalnego nie jest proste. Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych budulców, przybliżamy więc jego właściwości i specyfikę murowania z niego ścian.

Tajniki budowania z betonu komórkowego
Beton komórkowy nazywany jest również potocznie suporeksem, siporeksem, gazobetonem, co trafnie oddaje jego strukturę i określa cechy oraz właściwości materiału. Na świecie produkowany jest od ponad stu lat, w Polsce od ponad 60.

 

Większość użytkowników kojarzy beton komórkowy z bloczkami. To najczęściej stosowane elementy. Dostępne są jeszcze inne – nadproża, płytki i kształtki, które pozwalają w bardzo łatwy sposób budować różnego rodzaju obiekty. Ten rodzaj materiału przeznaczony jest do wznoszenia wszystkich rodzajów budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, komercyjnych (hal przemysłowych, obiektów handlowych itp.), użyteczności publicznej, a także zabudowań gospodarskich i zagrodowych.

 

Beton komórkowy chętnie wykorzystywany jest przez wykonawców, ze względu na łatwość murowania. Chętnie też wybierany jest przez inwestorów, ponieważ można z niego wznosić ciepłe, trwałe i atrakcyjne architektonicznie budynki oraz aranżować przestrzeń w ich wnętrzach.

 

W zasadzie ten materiał może zastosować każdy. Ze względu na dokładność wymiarową, precyzyjne elementy umożliwiają murowanie na cienką spoinę. Wbrew pozorom jest to o wiele prostsza metoda, niż murowanie na zaprawę tradycyjną. Żeby łączyć bloczki na cienką spoinę, należy zaopatrzyć się w komplet prostych narzędzi za ok. 200 zł i postępować zgodnie z instrukcją producenta. Postawienie domu samodzielnie będzie niemałą satysfakcją.

 

Zestaw kompletnych elementów murowych składający się z bloczków, nadproży, płytek, kształtek U służy temu, by stawiać ściany systemowo, czyli porządnie i prosto. Korzystanie z pasujących do siebie materiałów systemowych w największym stopniu ogranicza błędy w budowie.

tekst i zdjęcia: Tomasz Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!