Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl graficzny

Jest wyrazisty, nie toleruje niedomówień. Nurt graficzny bawi się geometrią, gra mocną kreską, sugestywnym obrazem i foremną bryłą. Cechuje go duża dynamika i wielki potencjał energetyczny, dlatego jest świetną propozycją dla osób zdecydowanych.

Styl graficzny

Chłodny i oszczędny w dekoracjach, oparty na zestawieniu czytelnych form, mocnych wzorów i barw podstawowych, styl graficzny wygląda, jakby trafił do wnętrz prosto z modowych wybiegów. A jednak jego historia jest znacznie dłuższa; narodził się już sto lat temu, w czasach rozkwitu modernizmu, choć można go nazwać efektem ubocznym nurtu modernistycznego - pochodną idei surowej, pozbawionej wszelkich ozdobników formy. Ale to właśnie moderniści nadali nowe znaczenie pojęciu proporcji i wynieśli na piedestał geometrię - dwa czynniki, które decydują o jego charakterze.

Ten styl nie pozostawia miejsca niuansom i półtonom. Jego wiodącym motywem jest kontrast, dlatego urządzając graficzne wnętrze, operujemy zwykle paletą zaledwie dwóch-trzech przeciwstawnych kolorów. Wśród duetów pierwszą lokatę zajmują bezdyskusyjnie czerń i biel, jako barwy o skrajnie odmiennym temperamencie. By aranżacja nie wydała się zbyt chłodna i uboga, można wzbogacić ją różnorodnością wzorów i faktur; warto też wprowadzić jeden żywiołowy i wesoły kolor dodatkowy - takie uzupełnienie nie przesłoni przewodniej koncepcji, zwłaszcza jeśli wykorzystamy do tego celu łatwo wymienialne dodatki lub tekstylia. Urozmaicenie wprowadzą też naturalne niebarwione materiały - stal, miedź, lniane płótno czy drewno - które niejako mimochodem „przemycają” właściwe sobie, nieagresywne tony.

Taka metoda urządzania wnętrz ma duży potencjał - można z jej pomocą dowolnie kształtować dramaturgię domowej narracji - ale niesie też pewne ryzyko. Ograniczenie gamy kolorów silnie podkreśla formy elementów i wzmacnia ich wzajemne oddziaływanie; w dwubarwnym świecie każda linia i kształt zyskują na znaczeniu.

fot. Nowodvorski Lighting

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".