Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Strefy ochrony posesji

Pierwszą strefą ochrony posesji jest ogrodzenie budynku, które może być wyposażone w czujniki wykrywające próby jego sforsowania przez wdrapanie się, przecięcie siatki czy wykonanie podkopu. Ogrodzenia zabezpiecza się przy użyciu systemów impedancyjnych, światłowodowych, a także sejsmicznych i z kablem sensorowym.

W systemie impedancyjnym w ogrodzeniu są rozmieszczone czujki mierzące jego impedancję (opór). Zmiana oporu pomiędzy dowolnymi dwiema czujkami wyzwala alarm.


W systemie światłowodowym wzdłuż całego ogrodzenia montuje się światłowód. Przecięcie go lub zagięcie zmienia wiązkę światła przepływającą wewnątrz, a to powoduje uruchomienie alarmu. Światłowód jest wbudowywany w ogrodzenie lub znajduje się w drucie nad nim.


Systemy sejsmiczne są zbudowane z czujek wibracyjnych, reagujących na wstrząsy występujące podczas pokonywania ogrodzenia.

  Schemat podziału domu na podstrefy
 Schemat podziału domu na podstrefy

W systemach z kablem sensorowym wykrywane są próby przecięcia, odchylenia ogrodzenia lub przechodzenia przez nie. Mikroprocesorowy sterownik potrafi rozróżnić, z którą z przyczyn wyzwolenia alarmu mamy do czynienia. Kabel sensorowy działa jak mikrofon liniowy mocowany co 30 cm do ogrodzenia.

Oferowane są również ogrodzenia specjalne, z systemami porażenia intruza impulsem elektrycznym w przypadku próby ich pokonywania. Próba taka jest również sygnalizowana w centrali alarmowej. Mimo tych zabezpieczeń nie należy jednak zapominać o standardowym wyposażeniu furtki wejściowej w domofon lub wideofon, zapewniający kontrolę dostępu osób odwiedzających.

Drugą strefą ochrony jest teren działki pomiędzy ogrodzeniem a ścianami budynku. Jeżeli intruzowi uda się sforsować zabezpieczone ogrodzenie, jego obecność można wykryć dzięki systemom montowanym nad lub pod powierzchnią ziemi. Nad ziemią instaluje się bariery podczerwieni lub mikrofal. Są to układy złożone z nadajnika i odbiornika. Nadajnik wysyła fale podczerwieni lub mikrofale.

Pojawienie się przedmiotów, przecinających wiązkę promieniowania, powoduje zadziałanie systemu. Wadą tych zabezpieczeń są fałszywe alarmy wyzwalane przez zwierzęta lub nawet liście, spadające jesienią z drzew. Systemy stosowane w strefie pierwszej mogą być wykorzystane do montażu w gruncie, ale z pewnymi ograniczeniami.

Przeciwwskazaniem do montażu systemu sejsmicznego jest duża wilgotność podłoża, spowodowana wysokim poziomem wód gruntowych lub odprowadzeniem wody opadowej z rynien na teren posesji. System światłowodowy nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie użyty pod nawierzchnią utwardzoną – nie odkształci się światłowód pod wpływem ciężaru intruza. Zakłócenia w pracy systemy z kablem sensorowym spowoduje przejazd ciężkiego sprzętu.

Jedynie do zainstalowania systemu impedancyjnego nie ma żadnych przeciwwskazań. Do kontroli strefy drugiej możemy wykorzystać również kamery TV, polecane w przypadku występowania dużych zagrożeń. Obraz przez nie rejestrowany można monitorować i zapisywać. Dostępne są kamery pracujące w ciemnościach i w paśmie podczerwieni. Jednak znacznie tańsze będzie zamontowanie kamer zwykłych i dobre oświetlenie posesji.

Schemat podziału na strefy ochrony posesji
 Schemat podziału na strefy ochrony posesji

Trzecia strefa obejmuje sygnalizację obecności intruza przy ścianie domu lub próby pokonania przez niego zabezpieczeń mechanicznych w drzwiach wejściowych, oknach lub drzwiach balkonowych. Zabezpieczenia mechaniczne, zwane również pasywnymi, stanowią zamki i kraty. Zabezpieczenia elektroniczne to czujki magnetyczne, czujki ruchu oraz wibracyjne.

W przypadku przewidywania dużego stopnia zagrożenia, do strefy tej zalicza się zewnętrzne przegrody budynku, czyli ściany, strop piwnicy, dach. Często ich pokonanie jest dla intruza łatwiejsze niż sforsowanie drzwi i okien kontrolowanych przez całą dobę. Do zabezpieczenia przegród stosuje się systemy takie, jak w przypadku strefy pierwszej: impedancyjne, światłowodowe, sejsmiczne i z kablem sensorowym oraz wstrząsowe.

Strefę czwartą stanowi wnętrze domu. Z reguły zabezpieczają ją czujki ruchu. Wnętrze domu często jest dzielone na podstrefy, obejmujące np. garaż, parter i piętro.

System alarmowy jest wyłączony w tej części domu, w której przebywają domownicy. Uruchomiony jest za to w pomieszczeniach, które w danym czasie nie są użytkowane, a gdzie istnieje zagrożenie kradzieżą lub pożarem. Na przykład w nocy domownicy śpią na piętrze w sypialniach, a system alarmowy czuwa nad parterem budynku i garażem. W ciągu dnia, gdy ktoś jest w domu, system zabezpiecza jedynie garaż i podstrefę strzeżoną przez całą dobę, czyli np. sejf.

Jeżeli wszyscy mieszkańcy przebywają poza domem, system zabezpiecza wszystkie pomieszczenia. W jego skład mogą wchodzić również przyciski napadowe i pułapki, także uruchamiające system alarmowy. Odpowiednio do ilości zabezpieczanych stref ochrony rosną inwestycyjne i eksploatacyjne koszty systemu. Dlatego firma oferująca zabezpieczenie domu każdorazowo proponuje rozwiązanie dostosowane do przewidywanych zagrożeń, wymogów i zasobności klienta.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się wykonanie poszczególnych etapów prac (projekt, montaż systemu, podłączenie do systemu monitoringu i sam monitoring) przez różnych wykonawców. Dzięki temu całego systemu nie zna nikt z osób postronnych.

Marcin Nowak

aktualizacja: 2010-12-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield Optex wprowadził na rynek czujkę ruchu z serii Shield - BXS. Linia tych produktów oprócz charakterystycznej dla OPTEX jakości wyróżnia ...
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze