Budujemy Dom

System alarmowy z wadą

Artykuł na: 4-5 minut
System alarmowy z wadą

Wadą naszego rozwiązania jest fakt, że alarmu nie możemy w nocy uzbroić na kondygnacji, na której śpimy. Każdy ruch, np. pójcie do toalety w nocy, wzbudziłby alarm - mówią Zosia i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, bez garażu; powierzchnia 120 m2.

 

Parametry działki: 900 m2.

 

System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą. Jedna strefa ochrony. Wewnętrzna ochrona przestrzenna – 7 czujników ruchu PIR KX15 DD, czujnik dualny KX 15 DT, 2 czujniki gazu DDCO-LS (kotłownia i kuchnia), czujnik czadu (w kotłowni).

Inne elementy systemu – manipulator w wiatrołapie, centrala Integra (na poddaszu), antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał centralki, pilot antynapadowy UMB, radiolinia antynapadowa UMB 100 H, sygnalizator zewnętrzny TSZ-4, moduł rozszerzenia, nadajnik radiowy, podtrzymanie zasilania.

 

Wideodomofon: ACO, modem zewnętrzny SD-880DC1001; monitor SD-880RC36.

 

Decyzja: bezpieczeństwa naszego i domu strzeże firma monitorująca, pies, solidne drzwi z zamkami Gerda, a w furtce – wideodomofon. Ponadto, z dwóch stron graniczymy z rodziną, która ma ciągłe baczenie na nasz dom. Poziom zagrożenia jest niski, również dlatego, że dom ma tylko dwoje drzwi (główne i tarasowe) oraz nie zamontowaliśmy w dachu żadnego z dwóch zaplanowanych tam okien połaciowych.

 

Okolica, którą znamy od dzieciństwa, jest spokojna. Zdecydowaliśmy się na ochronę czujnikami ruchu wewnątrz budynku oraz na monitoring. Chodziło głównie o zabezpieczenie domu podczas naszej nieobecności. Z trzech firm działających w naszej okolicy wybraliśmy tę, która obsługuje domy w sąsiedztwie, ma tu wielu odbiorców, a patrol interwencyjny rezyduje w pobliżu.

Klawiatura LCD w wiatrołapie Wewnętrzny panel domofonu z monitorem i kolorowym obrazem
Zewnętrzny panel wideodomofonu przy furtce
Czujniki ruchu zamontowano we wszystkich pomieszczeniach

Rady i przestrogi:

 • Montaż systemu alarmowego zleciliśmy firmie monitorującej nasz dom. Wykonali to przed położeniem tynków, kiedy zaczęliśmy uzbrajać dom w instalacje i urządzenia. Monitoring budynku chronił go więc przed kradzieżami materiałów już w trakcie budowy.

   

 • Przeglądając wstępne kosztorysy agenta firmy monitorującej, wybraliśmy ofertę bez ochrony zewnętrznej i obwodowej wewnętrznej. Oprócz czujników ruchu, zamówiliśmy czujnik gazu i czadu, ponieważ system grzewczy współpracuje z kotłem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym. Na nasze decyzje wpływała cena instalacji i jej montażu oraz późniejsze koszty eksploatacji. Emerycki budżet nie wytrzymuje wypasionych opcji!

   

 • Wadą naszego rozwiązania jest fakt, że alarmu nie możemy w nocy uzbroić na kondygnacji, na której śpimy. Każdy ruch, np. pójcie do toalety w nocy, wzbudziłby alarm. Mamy natomiast pilot antynapadowy oraz odpowiednio sformułowane hasła w firmie monitorującej. To zabezpieczenia proste i skuteczne.

   

 • Przez kilkanaście lat korzystaliśmy z analogowego domofonu przy furtce. Jakiś czas temu zepsuł się w nim głośnik. Ponieważ rośliny w ogrodzie urosły i przestaliśmy już widzieć z okien budynku furtkę, zwykły domofon zastąpiliśmy wideodomofonem.

   

  Zaoferowano go nam po okazyjnej cenie (znajomi wygrali go w konkursie). Cieszymy się, bo bardzo ułatwił obsługę wejścia na posesję. Już nie musimy za każdym razem biec do furtki, by zobaczyć, kto przy niej stoi! Do zamontowania wideodomofonu, musieliśmy zastosować inny przewód niż poprzednio.

Koszty systemu alarmowego:

 • instalacja alarmowa z wykonawstwem – 2408 zł + 8% VAT.
 • Okazyjny zakup wideodomofonu – 500 zł.
 • Eksploatacja – monitoring 36,90 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-11-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".