Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Wideodomofon z widokiem na... tors

Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa. - mówi Marek, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: murowany, piętrowy, bez garażu; powierzchnia 200 m2.

Parametry działki: 3000 m2.

System alarmowy: przewodowy firmy ROCONET i połączony z firmą monitorującą. Trzy strefy ochrony.

 • Ochrona zewnętrzna – 8 kamer, czujniki ruchu. 
 • Ochrona obwodowa wewnętrzna – czujniki otwarcia na roletach zewnętrznych. 
 • Ochrona przestrzenna wewnętrzna – aktywne bariery podczerwieni (okna, drzwi), czujniki ruchu PIR (łazienki), 4 czujniki dymu (kotłownia, salon, kuchnia, sypialnia z kominkiem), 2 czujniki gazu (kotłownia, kuchnia), czujnik gazu usypiającego. 
 • Inne elementy systemu – manipulator (wiatrołap), centrala, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał centralki, rejestrator kamer, sygnalizator alarmu, stacjonarny przycisk napadowy i piloty antynapadowe, zasilanie awaryjne.

Wideodomofon: firmy MIC.

Wokół domu zamontowano 8 kamer wysokiej jakości W kotłowni czujka ruchu, dymu i gazu Przy oknach i drzwiach z bezpiecznymi szybami aktywne bariery podczerwieni
Wokół domu zamontowano 8 kamer wysokiej jakości W kotłowni czujka ruchu, dymu i gazu Przy oknach i drzwiach z bezpiecznymi szybami aktywne bariery podczerwieni

Decyzja: przed przeprowadzką na wieś mieszkałem w bloku. Miałem obawy co do bezpieczeństwa na dużej działce, na skraju wsi. Mocna ochrona domu to raczej mój sposób myślenia o bezpieczeństwie rodziny, niż realna konieczność. Większość włamań odbywa się, kiedy właściciele są w domu, dlatego chciałem głównie zapewnić nam bezpieczeństwo na wypadek włamania czy napadu. 

Wolałem zaoszczędzić na innym wyposażeniu budynku, np. na ceramice sanitarnej, a nie na systemie alarmowym. Mienie i dom są ubezpieczone, więc nie chodziło o zabezpieczenie przed kradzieżą. System alarmowy wykonywała u nas firma monitorująca budynek. Zdecydowałem się na system przewodowy, więc instalacja powstawała w trakcie budowy.

Pasywne czujniki ruchu na elewacji oraz zwykłe rolety chronione kontaktronami przed uniesieniem
Pasywne czujniki ruchu na elewacji oraz zwykłe rolety chronione kontaktronami przed uniesieniem

Rady i przestrogi:

 • Wadą systemu alarmowego założonego przez firmę monitorującą bywa jakość tej instalacji. Zdawałem sobie sprawę, że przy wykonaniu jej "z innej ręki", materiały byłyby lepszej jakości, a montaż tańszy. Chciałem jednak, by firma monitorująca mój dom dokładnie znała parametry instalacji, dała mi na nią gwarancję i nie mogła zrzucać winy na wadliwie wykonanie.

  Kolejną zaletą okazała się mała ilość fałszywych alarmów w okresie tuż po założeniu, a firma szybko ustaliła ich przyczynę. Obecnie też mamy ich mało, ale zdarzają się w czasie wichur. Montaż trwał 2 dni. Przez 5 lat użytkowania wymienialiśmy tylko jeden wadliwy czujnik i akumulatory. Raz na rok umawiam technika do sprawdzenia instalacji. Przy licznych wyłączeniach prądu przydaje się zasilanie awaryjne.

 • Nie zastosowaliśmy czujników ruchu w pomieszczeniach, ze względu na dwa duże psy. Oprócz kontaktronów na roletach, mamy na oknach i drzwiach bariery podczerwieni. To wygodne rozwiązanie.

 • Kamery wokół budynku przekazują obraz do rejestratora. Jeżeli uruchamia się alarm, nie wychodzimy poza budynek, bo wszystko, co dzieje się przy domu, widzimy na telewizorach; możemy odtworzyć obraz. Cały czas, przebywając w pracy lub w domu, mam włączony monitor i podgląd z kamer. Z rejestratorem możemy połączyć się przez telefon komórkowy i Internet. Warto zainwestować w lepszej jakości kamery. Jakość obrazu jest ważna.

 • Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa. Nie używamy monitora, ponieważ wygodniej jest podejść do okien i wpuścić gości pilotem przez bramę. Rzadko mamy niezapowiedzianych gości, a porozumiewamy się z nimi przez otwarte drzwi, a nie głośnik.

Koszty systemu alarmowego:

 • Materiały i montaż – 35 000 zł, 
 • Wideodomofon 350 zł, 
 • Eksploatacja – coroczny przegląd – 300 zł, 
 • Monitoring – 120 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-11-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a swoją drogą takie cudo w tanim wideofonie z marketu? Promocja jakaś połączona z wyprzedażą chyba była

vip42

19 Gru 2012, 13:48

Cytat ciekawe, czy monter jakiś bezpiecznik zamontował... jakby tors nie mieścił się w obiektywie Zabezpieczenie musi być zawsze. Nawet lampki kontrolne muszą mieć zabezpieczenie. Cytat ...

retrofood

19 Gru 2012, 13:44

byle nikt torsji od tego torsu nie dostał

vip42

19 Gru 2012, 13:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego Firma Becker wprowadza do sprzedaży napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego.
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie Firma ABB otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie apartamentów pokazowych, prezentujący innowacyjne systemy inteligentnego zarządzania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze