Budujemy Dom

Instalacja inteligentna - najczęstsze błędy

Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja inteligentna - najczęstsze błędy

Żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli już na etapie projektowania popełniono błędy. Dlatego podstawą pracy wykonawcy zawsze powinien być projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować, bez samowolnego wprowadzania zmian.

Błędy przy doborze i zakładaniu instalacji alarmowej

Bezpieczeństwo mieszkańców domu w nie mniejszym stopniu niż od samych urządzeń zależy od ich właściwego doboru i zainstalowania.

Najczęściej błędy zdarzają się przy zakładaniu instalacji alarmowej, a obecność na rynku bezprzewodowych zestawów do samodzielnego montażu powoduje u niektórych przekonanie, że wykonania instalacji może podjąć się niemal każdy. Takie zestawy nadają się tylko do samodzielnego montażu bardzo prostych systemów z kilkoma czujkami. Im system bardziej złożony, tym bardziej potrzebna jest fachowa wiedza.

 

Przykładowo liczbę czujek instalator powinien starannie dobierać do miejsca montażu. Czujki ruchu mają zwykle szeroki kąt widzenia, jedną czujką udaje się często zabezpieczyć całe pomieszczenie. Pod warunkiem, że instalator zadba o to, by nie zostawić martwych stref. Ponadto czujka nie powinna być skierowana na źródło ciepła (kominek, grzejnik) lub okno. Tak ustawiona będzie przecież rejestrować zmiany temperatury, jednak wcale nie spowodowane pojawieniem się człowieka w jej polu widzenia. Efektem będą fałszywe alarmy.

 

Natomiast czujki kontaktronowe mogą być widoczne lub ukryte w ramie. W instalacjach przewodowych bardzo istotny jest też sam sposób poprowadzenia przewodów – mogą być ułożone szeregowo od czujki do czujki albo równolegle – każda czujka łączy się z centralą osobnym przewodem. Pierwsze rozwiązanie jest mniej pracochłonne i tańsze, jednak bardziej zawodne, bo pojedyncze uszkodzenie odłącza kilka detektorów.

 

Takie przykłady można by mnożyć, jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązania zostaną zastosowane, to zawsze powinniśmy otrzymać od firmy wykonawczej szczegółowy projekt instalacji oraz instrukcję jej użytkowania, i nie chodzi tu o dokumentację techniczną samej centrali alarmowej. Użytkownik ma wiedzieć, jak korzystać z gotowego produktu, jakim jest instalacja, a nie tylko z jej części składowych.

Brak dokumentacji instalacji

Ponadto dobra dokumentacja instalacji jest wręcz niezbędna, jeśli zajdzie potrzeba jej rozbudowy albo przydarzy się awaria.

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację inteligentną, to warto wiedzieć, jakie prace trzeba koniecznie wykonać od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać. Przede wszystkim projekt powinien uwzględniać możliwość przyszłej rozbudowy. Dzięki temu elektryk zmodyfikuje instalację elektryczną tak, by dało się do niej podłączyć w przyszłości większą liczbę urządzeń. Żaden siłownik czy silnik napędu nie zadziała przecież bez zasilania.

Komunikacja pomiędzy elementami instalacji inteligentnej

Komunikacja pomiędzy elementami instalacji inteligentnej najczęściej odbywa się przewodowo. Może do tego służyć osobny przewód systemowy (np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub dodatkowa żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN). W drugim przypadku układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Dodatkowy przewód systemowy (zwany magistralą) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów, zatem jest współdzielony przez wszystkie urządzenia, podobnie jak w samochodowej sieci CAN. Zużywa się go niewiele, dlatego na etapie układania instalacji najlepiej wykonać przynajmniej samo okablowanie.

 

Elementy instalacji inteligentnej mogą się też komunikować bezprzewodowo. W kraju popularność zdobył pracujący w ten sposób system Xcomfort, stosuje się też bezprzewodową (i uproszczoną) odmianę standardu KNX. Czujniki i łączniki z przyciskami w takim układzie nie wymagają okablowania, ale elementy wykonawcze, jak np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie. Niewątpliwą zaletą instalacji bezprzewodowych jest łatwość montażu w już istniejących obiektach oraz możliwość zmiany lokalizacji czujników i przycisków, a także możliwość umieszczenia ich w nietypowych miejscach, np. na szybie. Docenia się to szczególnie przy zmianie aranżacji pomieszczeń i przesuwaniu ścianek działowych.

 

System inteligentny może być scentralizowany, wówczas wymiana informacji odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu ("komputera"). Taki system łatwiej przeprogramować, jednak awaria jednostki centralnej oznacza wyłączenie całej instalacji.

 

W systemie zdecentralizowanym zaś poszczególne urządzenia, choć połączone w sieć, same interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania. Dzięki temu awaria eliminuje tylko uszkodzone urządzenie, ale jeśli jest to np. czujnik temperatury w automatyce pogodowej, to i tak jego uszkodzenie utrudnia pracę wielu innych elementów.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

aktualizacja: 2013-09-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".