Budujemy Dom

Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Artykuł na: 6-9 minut
Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Dom, w którym już mieszkamy, ma istotną zaletę, w porównaniu z dopiero budowanym – znacznie lepiej wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy dodać. Ma też, niestety, zasadniczą wadę – trudno układać okablowanie. Aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji, gdy decydujemy się na zasadniczy remont instalacji elektrycznej, związany z wymianą przewodów. To najlepszy czas na wykonanie instalacji alarmowej i automatyki.

Jakie prace trzeba koniecznie przeprowadzić od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać? Przede wszystkim, należy powierzyć dobremu specjaliście sporządzenie projektu, uwzględniającego potencjalną rozbudowę. Dzięki temu elektryk rozbuduje instalację tak, by można było do niej podłączyć w przyszłości większą liczbę urządzeń. Żaden siłownik czy silnik napędu nie zadziała przecież bez zasilania.

 

Rozwiązaniem może być założenie większej liczby gniazd (czy samych zaślepionych puszek), np. w pobliżu okien. Lepiej przy tym (oczywiście, w granicach rozsądku) zapewnić poszczególnym urządzeniom zasilanie z oddzielnych obwodów. Elementy odpowiedzialne za ich włączanie i wyłączanie będzie można ukryć w rozdzielnicy elektrycznej, w której powinno być na to dość miejsca – więc najkorzystniej, jeśli elektryk zastosuje rozdzielnicę z odpowiednim zapasem, aby nie trzeba jej było potem wymieniać.

Elementy instalacji alarmowej i automatyki budynkowej - komunikacja przewodowa

Komunikacja pomiędzy elementami instalacji alarmowej oraz automatyki budynkowej najczęściej odbywa się przewodowo. W instalacjach alarmowych służą do tego cienkie przewody łączące czujniki z centralą.

 

W instalacjach inteligentnych okablowaniem sygnałowym może być dodatkowy przewód systemowy (np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub uzupełniająca żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN).

 

W drugim przypadku, układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Dodatkowy przewód systemowy (zwany magistralą) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów, zatem jest współdzielony przez wszystkie urządzenia, podobnie jak w samochodowej sieci CAN.

 

Zużywa się go więc względnie niewiele, dlatego na etapie układania instalacji najlepiej wykonać przynajmniej samo okablowanie, niejako na zapas, nawet jeżeli nie zamierzamy od razu instalować wielu urządzeń.

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) - komunikacja bezprzewodowa

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) mogą się komunikować bezprzewodowo. W kraju popularność zdobył pracujący w ten sposób system Xcomfort, stosuje się też bezprzewodową (i uproszczoną) odmianę systemu KNX. Czujniki i elementy sterujące w takiej instalacji nie wymagają okablowania, ale elementy wykonawcze, np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie.

 

Niewątpliwą zaletą instalacji bezprzewodowych jest łatwość montażu w już wykończonych domach oraz możliwość zmiany lokalizacji czujników i przycisków, a także umieszczenia ich w nietypowych miejscach, np. na szybie. Docenimy to teraz przy remoncie, lecz i w przyszłości, gdy zechcemy przemeblować wnętrza. Czujnik lub przycisk sterujący, który zasłoniłaby szafa, po prostu zdejmujemy i przenosimy w inne miejsce.

 

Układając niezbędne okablowanie w remontowanym domu, gdzie pragniemy ograniczyć zakres prac – trzeba myśleć nieszablonowo. Lepiej ułożyć przewody dłuższe, łatwiejsze do ukrycia, niż krótkie, za to wymagające wykonania bruzd w tynku. Z tego względu warto np. ułożyć przewody na nieużytkowym poddaszu czy suficie podwieszanym.

Instalacja alarmowa oraz inteligentna mogą korzystać z tych samych czujników. Jednak ta pierwsza ma za zadanie tylko jeden cel – zapewnić nam bezpieczeństwo, druga zaś integruje wszystkie domowe urządzenia, zwiększając komfort i oszczędzając energię
Instalacja alarmowa oraz inteligentna mogą korzystać z tych samych czujników. Jednak ta pierwsza ma za zadanie tylko jeden cel – zapewnić nam bezpieczeństwo, druga zaś integruje wszystkie domowe urządzenia, zwiększając komfort i oszczędzając energię (fot. Zamel)

Instalacja alarmowa i system inteligentny - z centralą czy bez?

Instalacje alarmowe to systemy scentralizowane. Ich ogólny schemat budowy jest zawsze ten sam:

 • czujniki, odbierające informacje o zmianach zachodzących w chronionym obszarze, np. wykrywające ruch;

   

 • manipulator, najczęściej w postaci klawiatury lub ekranu dotykowego, umożliwiający komunikację (włączenie, wyłączenie, zmianę ustawień) użytkownika z systemem;

   

 • centrala, odbierająca i interpretująca spływające sygnały, a w przewidzianych programem sytuacjach – uruchamiająca alarm;

   

 • elementów wykonawczych, czyli uruchamianych przez centralę w razie wykrycia zagrożenia. Może to być syrena alarmowa, moduł powiadamiania agencji ochrony, rejestrator obrazu z kamer itd.

System inteligentny również może być scentralizowany. Wówczas wymiana informacji odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu (swoistego komputera). Jego zestaw czujników może być rozszerzony, np. o termometry lub czujniki intensywności nasłonecznienia. Elementami wykonawczymi są zaś rozmaite urządzenia domowe – kocioł, klimatyzator, rolety zewnętrzne itd.

 

Ponadto każde z tych urządzeń także przekazuje sygnały do centrali, co tworzy sieć zależności pomiędzy nimi (np. zmniejszamy intensywność wentylacji po uruchomieniu chłodzenia).

 

System scentralizowany najłatwiej przeprogramować. Jednak awaria jednostki centralnej oznacza wyłączenie całej instalacji. Urządzeń można oczywiście nadal używać w trybie ręcznym (bez automatyki).

 

W systemie zdecentralizowanym – poszczególne urządzenia, choć połączone w sieć, same interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania. Dzięki temu awaria eliminuje tylko uszkodzone urządzenie, aczkolwiek jeśli jest to np. czujnik temperatury w automatyce pogodowej, to i tak jego uszkodzenie utrudnia pracę wielu innych elementów.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".