Budujemy Dom

Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?

Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku mamy co najmniej kilkanaście rozmaitych systemów sterowania i zarządzania budynkiem. Od prostych systemów bezprzewodowych (ZigBee, Z-Wave czy EnOcean), różniących się od siebie w zasadzie komunikacją, przez te ze sterowaniem centralnym (Nexwell, Control4), po złożone systemy standardów KNX, LCN oraz Vision BMS.

Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?

Najpowszechniejszy staje się otwarty standard KNX. Jest zdecentralizowany, a przesyłanie sygnałów może odbywać się za pośrednictwem skrętki, instalacji elektrycznej, połączenia radiowego, podczerwieni czy sieci Ethernet, która jest rozwiązaniem najbardziej obecnie przyszłościowym, pozwalającym na podłączanie dowolnych urządzeń komunikujących się przez sieć LAN.

 

Współcześnie praktycznie wszyscy producenci sprzętu domowego mają w swojej ofercie urządzenia, które pozwalają na automatyzację pojedynczej instalacji bądź danego produktu w oparciu o własne czujniki za pośrednictwem sterowników, centralek i aplikacji. Możemy mieć odrębne sterowanie i pilota np. do alarmu, bram, rolet, kotła grzewczego, ale mogą one zostać doposażone w automatykę, opartą na przeznaczonych do nich czujnikach ruchu, pogodowych, temperaturowych, wilgotnościowych.

 

Mimo że takie rozwiązania oferowane są jako "smart", nigdy nie zapewnią funkcjonalności dostępnych w budynku z pełnym zintegrowanym systemem. Każde takie urządzenie będzie "żyło własnym zaprogramowanym życiem", nie widząc innych. Efekt tak dobranej automatyki będzie taki, że w telefonie będziemy mieli kilkanaście ikon aplikacji, w domu kilka pilotów, a na ścianach mnóstwo zdublowanych czujników. Dość szybko okaże się, że łatwiej będzie nam daną czynności obsłużyć manualnie, aniżeli logować się do kilku aplikacji tylko po to, żeby np. włączyć alarm i opuścić rolety.

 

Tylko centralne zarządzanie pozwoli nam traktować dom jak jeden organizm i utworzyć sieć wzajemnych powiązań. Wówczas każdy czujnik może być wykorzystany przez pozostałe elementy systemu i spełniać różne zadania w zależności od okoliczności. Na przykład stacja pogody z czujnikami deszczu, wiatru i światła obsłuży instalacje grzewczą, wentylacyjną, nawadniającą i przeciwoblodzeniową, a także markizy i rolety. Czujnik otwarcia okna da impuls do jego zamknięcia, jeżeli w obiekcie zostanie ogłoszony alarm włamaniowy lub pożarowy, albo automatyka pogodowa stwierdzi, że zaczyna kropić deszcz lub wieje zbyt silny wiatr.

 

Dzięki systemowi scentralizowanemu liczbę czujników można znacznie zredukować, szczególnie że na ogół kilka sensorów zintegrowanych jest np. w jednym łączniku. Ponadto tylko budynek, w którym pracuje zespolona sieć przekazu danych, może zostać spersonalizowany, przy uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań konkretnego domownika.

Inteligentny budynek KNX - GIRA

Dowiedz się wszystkiego o automatyce budynkowej

Chcesz zainstalować w swoim domu automatykę budynkową?

 

Przeczytaj, czy warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Wojciech Grabowski
fot. Somfy

aktualizacja: 2018-02-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".