Budujemy Dom

Harmonogram wymiany żarówek

Artykuł na: 4-5 minut
Od 1 września 2009 roku zacznie się stopniowe wycofywanie tradycyjnych żarówek ze sklepów w krajach Unii Europejskiej. Do 2012 roku na rynku pozostaną tylko lampy energooszczędne, zużywające o wiele mniej energii, co oznacza z kolei zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska.

Harmonogram wymiany żarówek

Philips EcoClassic50 świeczkaO wycofaniu tradycyjnych żarówek zadecydowała Komisja Europejska 8 grudnia ubiegłego roku. Jej propozycja została zaakceptowana przez państwa członkowskie Unii.

 

Wycofanie żarówek będzie się odbywało stopniowo, od 1 września 2009 roku wycofane zostaną żarówki 100 watowe i o większej mocy, a także wszystkie żarówki nieprzezroczyste. Rok później - żarówki 75W, w 2011 60W, a 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25 watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) będą wycofane w roku 2016.

 

Powodem wycofania tradycyjnych żarówek są przede wszystkim względy związane z ochroną środowiska. Szacuje się, że gdyby w każdym gospodarstwie domowym używane były tylko lampy energooszczędne oraz urządzenia elektryczne klasy A i wyższej (A+, A++), do atmosfery trafiałoby 15 milionów ton dwutlenku węgla mniej.

Dzięki zastąpieniu tradycyjnych żarówek energooszczędnymi, obywatele krajów UE zaoszczędzą blisko 40 TWh (co w przybliżeniu odpowiada rocznej produkcji 10 elektrowni o mocy 500 megawatów).

 

Wybierając energooszczędne rozwiązania oszczędzamy nie tylko środowisko, lecz także domowe budżety. Wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki ma znaczenie podczas wystawiania świadectwa energetycznego dla mieszkania, domu czy biura, które będziemy chcieli sprzedać lub wynająć. I

m mniej energii zużywa mieszkanie, tym tańsze jest w eksploatacji, a co za tym idzie - lepszą cenę możemy za nie uzyskać. Inwestycja w zakup świetlówek, które zużywają do 80% mniej energii i świecą nawet przez 10 lat jest zatem bardzo korzystna.

Co zamiast żarówki?

Zgodnie z unijnym harmonogramem, już od 1 września w Polsce nie będzie można kupić najsilniejszych żarówek (o mocy równej lub większej niż 100 W), a także wszystkich żarówek nieprzezroczystych, czyli tych wykonanych ze szkła matowanego czy kolorowego. Co w tej sytuacji powinien zrobić właściciel typowego polskiego gospodarstwa domowego?

 

 1. Należy sprawdzić wszystkie źródła światła, jakie mamy w mieszkaniu i spisać ich moc. Oferta producentów lamp energooszczędnych jest bardzo szeroka, dlatego z pewnością znajdziemy odpowiednie zamienniki wycofywanych żarówek.

   

 2. Należy zapoznać się z ofertą możliwych zamienników. W zależności od mocy danej żarówki, możemy ją zastąpić energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi lub energooszczędnymi lampami halogenowymi. Dla przykładu, jeśli w pokoju mamy wiszącą lampę z żarówką o mocy 100W, jej zamiennikiem może być świetlówka energooszczędna Philips, która będzie dawała tyle samo światła, zużywając zaledwie 1/5 mocy, (czyli 20W).

   

  Co więcej – będzie ona działała nawet dziesięciokrotnie dłużej od swojej wycofanej poprzedniczki, co oznacza dla domowego budżetu oszczędność w wysokości ok. 300 złotych w ciągu całego czasu eksploatacji. Zakładając, ze w każdym gospodarstwie domowym używamy średnio kilkunastu źródeł światła, wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne daje łączne oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych na jedną rodzinę!

   

 3. Należy upewnić się, czy nowe lampy energooszczędne, którymi zastąpimy wycofywane żarówki, będą pasowały do opraw, które mamy w naszym mieszkaniu. Szeroka gama produktów Philips gwarantuje, że na pewno znajdziemy pasujący do naszych opraw energooszczędny zamiennik żarówek.
Wybierając nowe lampy, które zastąpią wycofywane żarówki, nie musimy się obawiać, że ucierpi na tym estetyka oświetlanego pomieszczenia. Nowoczesne świetlówki energooszczędne dają zróżnicowane odcienie światła: delikatne, ciepłe, stonowane. Ich kształty są identyczne z tradycyjnymi żarówkami - do wyboru mamy też kształt kulki, świeczki czy grzybka, dzięki czemu można je stosować zarówno w dużych, ozdobnych żyrandolach, jak i małych lampkach nocnych oraz kinkietach.  

 

Dodatkowe informacje o możliwościach wymiany żarówek na energooszczędne zamienniki, przykłady zastosowań i symulacji oświetlenia w pomieszczeniach o różnym charakterze, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z energooszczędnymi lampami są dostępne na stronie internetowej: (po wpisaniu adresu należy wybrać polską wersję językową).

 

 

Firma powiązana: Philips Lighting Poland
aktualizacja: 2009-02-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Bzdury piszesz simor_r. Przeczytaj ten artykuł http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6999013,Zarowki_99_Watowe__Zart_czy_proba_oszustwa_.html

Gość Misiek

28 Paź 2009, 13:10

Oj tam... Na komisję europejską i dyrektywy też są sposoby. Jak zabroniono sprzedaży żarówek 100W to teraz w sklepach można kupić 99W i szafa gra

simon_r

28 Paź 2009, 11:47

I tak jesteśmy sterowani - od małych rzeczy typu żarówki, potem powiedzą nam, że mięso musi podrożeć 4x bo jest niezdrowe i lepiej, żebyśmy jedli zieleninę i inne trawy, każą jeździć z maksymalną prędkością 40 km/h (już mamy najlepszą sieć fotoradarów na świecie) i ...

Tobi_

28 Paź 2009, 10:07

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".