Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Aktualności

Osiedle dla pilotów

We wrześniu 2008 roku rozpoczęła się realizacja nietypowego Osiedla Pilotów. Idea budowy tego projektu zrodziła się w gronie zielonogórskich miłośników lotnictwa.

Projekt osiedla oraz samych domów powstał w pracowni wizjonerów architektury Marka Pawłowskiego i Macieja Chodorowskiego.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Jednym  z najważniejszych założeń przy projektowaniu zespołu domów było zapewnienie intymności jego mieszkańcom. Dlatego w części pomieszczeń mieszkalnych zastosowano system naświetli pionowych w poziomie drugiej kondygnacji, zamiast tradycyjnych okien.

Ogrody również zostały zaprojektowane w sposób, który uniemożliwia ich obserwowanie przez pozostałych mieszkańców osiedla oraz osoby postronne.

Kolejną istotną przesłanką projektową było zminimalizowanie ilości ścian działowych w domach, dzięki czemu są one nadzwyczaj przestrzenne.

Parter to przede wszystkim duży, nasłoneczniony salon z ponad 40 m2 przeszkleń oraz otwarta kuchnia z dużym oknem balkonowym.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Na pozostałej części parteru usytuowano toaletę, pomieszczenia gospodarcze oraz obszerny, dwustanowiskowy garaż.

Z salonu prowadzi na piętro otwarta klatka schodowa, dzięki czemu uzyskano optycznie powiększenie parteru, zwiększając jednocześnie jego atrakcyjność.

Na piętrze zlokalizowano dwa pokoje ze wspólną łazienką, dużą centralną sypialnię z pokojem kąpielowym oraz przestronną garderobę.

Mówiąc o bryle domu należy zauważyć, że projekt zakładał stworzenie zdyscyplinowanego ekonomicznie prostopadłościanu, którego położenie względem stron świata ma wpływ na energetykę budynku. Przyczyniło się to również do wspomnianego wcześniej doskonałego nasłonecznienia salonu.

Wyjątkowy charakter zespołu osiągnięto dzięki subtelnym nawiązaniom formalnym do inżynierii lotniczej: łuk dachu inspirowany jest przekrojem skrzydła, konstrukcja wsporcza pnączy – linki – to echo konstrukcji dawnych płatowców.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Z kolei pokrywająca dach murawa wkomponowuje budynki w otaczający krajobraz.

Wszystko to tworzy unikalny obraz zarówno osiedla jak i samych domów, czyniąc je w połączeniu z systemem tzw. inteligentnego domu, wręcz wymarzonym miejscem wypoczynku dla miłośników lotnictwa.  

Do realizacji Osiedla Pilotów zaproszono następujące firmy:

 • Smartech do realizacji idei domu inteligentnego,
 • Dospel do wykonania wentylacji i gruntowego wymiennika ciepła,
 • Danfoss do wykonania pompy ciepła,
 • Pipelife wykona oczyszczalnię ścieków.

Domy na Osiedlu Pilotów będą miały od 207 do 235 m2 powierzchni użytkowej, a koszt jednego domu to około 1 500 000 zł.

Inwestycja jest zlokalizowana nieopodal miejscowości Przylep w woj. lubuskim.

Źródło:
aktualizacja: 2009-03-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

szkoda tylko że firmą która zatrudnia większość pilotów w Polsce jest PLL LOT, który mieści się w Warszawie. Ciekawe ilu pilotów zechce się osiedlić w województwie lubuskim?

Gość kamanik

12 Mar 2009, 15:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze