Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacje klinkierowe nie są tanie

Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom

Parametry domu: wymiary 23 x 9 m; ściany dwuwarstwowe, nośna – z pustaków ceramicznych, termoizolacja – styropian o grubości 15 cm.

Parametry elewacji: tynk akrylowy; oblicówka z klinkieru i z drewna mahoniowego; cokół od strony frontu wymurowany z cegły klinkierowej, reszta wykończona tynkiem mozaikowym; podbitka z sidingu.

Decyzja: część elewacji wykończyliśmy oblicówką z klinkieru, mały fragmencik oblicówką z drewna, a największą część tynkiem. Chodziło nam o ładne, trwałe i urozmaicone elewacje. Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się. Już po kilku latach zaczęły odpadać, dlatego zastosowaliśmy nie płytki, a pełną cegłę klinkierową. To był świetny krok! Na stare lata, kiedy zabraknie nam sił i pieniędzy, nie trzeba będzie naprawiać elewacji.

Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecru Elewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym
Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecru Elewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym

Porady i przestrogi:

 • Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
  Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
  Z cegły klinkierowej wymurowaliśmy cokół wzdłuż całej frontowej elewacji, dekoracyjny wykusz przy jadalni, kolumny na ganku i tarasie oraz kominy i elementy ogrodzenia. W pierwotnym projekcie proponowano ścianę z klinkieru przy wejściu do budynku i przy tarasie, ale uznaliśmy, że dom nabierze zbyt ciężkiego wyglądu.

  Oblicówka klinkierowa na pewno jest trwała i łatwa do umycia, ale mieszkamy tylko we dwoje i bez małych dzieci, dlatego zdecydowaliśmy się w tych newralgicznych miejscach na akrylowy tynk. Jesteśmy bardzo zadowoleni z proporcji klinkieru do tynków. Również ze względów finansowych! Elewacje klinkierowe nie są tanie.

 • Elementy klinkierowe zastosowaliśmy tylko od frontu. Resztę ścian wykończyliśmy tynkiem akrylowym, a cokoły tynkiem mozaikowym. Wybraliśmy jasny i uniwersalny kolor ecru, by nie konkurował ze zdecydowanym czerwonym kolorem klinkieru.

  Tak jak w poprzednim domu, zastosowaliśmy gotowy barwiony tynk akrylowy, ponieważ łatwo się go układa i jest dostatecznie wytrzymały. Dom stoi w słońcu, a okolica jest czysta, więc nie było sensu inwestować w droższe tynki.

 • Przez cztery lata od przeprowadzki, elewacje nie wymagały naszej interwencji. Mimo że są "miękkie", z grubym ociepleniem styropianowym, nigdzie się nie uszkodziły po uderzeniu. Kinkiety zamontowaliśmy, używając długich kotew. Zabrudzenia po owadach usuwamy miękką szczotką. Tynkowanie przeprowadziliśmy wiosną, zgodnie z zaleceniami technologicznymi.

Koszty: cegła klinkierowa – 5000 zł; listwy mahoniowe 500 zł; tynki materiały 3200 zł; robocizna 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ładna elewacja. Sam sie zastanawiam nad takim wykończeniem.Cokół z klinkieru a reszta tynk.Wtedy dom wygląda na lżejszy.

Gość Demer

15 Mar 2016, 18:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze